SAĞLIK

Yayın Tarihi: 26.12.2015 Cumartesi 02:46:55

İşte migrenin bir numaralı sorumlusu!

İşte migrenin bir numaralı sorumlusu!

Çağımızın en tatsız hastalıklarından migren sadece baş ağrısı değil. Çok sayıda belirtisi olan migrenle ilgili, Amerikalı bilim insanları kapsamlı bir araştırmayı tamamladı.

Migrenin en önemli sebebini "hava kirliliği" olarak saptayan araştırmaya göre, antioksidan seviyesini azaltan ve migreni tetikleyen diğer etkiler; psikolojik travmalar, aşırı gürültü ve ışık yoğunluğu ile açlık ve susuzluk olarak sıralanıyor.

Araştırmada migren hastalarına, serbest radikalleri önleyen A ve C vitaminleri, beta karoten ve koenzim Q10 öneriliyor.  A vitamini için; havuç, domates, kayısı, ıspanak, brokoli, bal kabağı ve kantalup; C vitamini içinse; portakal ve limon başta olmak üzere narenciye, yeşil sivri biber, karnabahar, kuşburnu ve kara lahana tavsiye ediliyor. Koenzim Q10 için de balık (uskumru ve sardalye), et (kalp, karaciğer, böbrek, sığır eti ve kümes hayvanları), yer fıstığı ve soya yağı tüketilmesi öneriliyor.

ANTİOKSİDAN İÇEREN GIDALAR VE SPOR OLDUKÇA ÖNEMLİ

Araştırmada ayrıca, serbest radikallerin bedenimizdeki hücreleri parçalayarak yaşlanmaya ve hastalıklara yol açtığı, bunlardan korunmak için antioksidan içeren gıdalarla sporun çok etkili olduğu vurgulanıyor.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER