SAĞLIK

Yayın Tarihi: 05.12.2014 Cuma 10:22:00

Kabuğunda Şifa Var!

Kabuğunda Şifa Var!

İçerisinde vücudumuz için gerekli olan birçok vitaminleri barındıran fındığın kabuğu kanser tedavisinde kullanılacak. Prof Dr. Halil İbrahim Uğraş...

İçerisinde vücudumuz için gerekli olan birçok vitaminleri barındıran fındığın kabuğu kanser tedavisinde kullanılacak.

Prof Dr. Halil İbrahim Uğraş araştırmaları sonucunda, fındık kabuğunda doğal olarak bulunan "kemoterapi" ilaçlarının hammaddesi olan "paklitaksel maddesi"ni bulunduklarını açıklayarak kanser tedavisi alanında büyük bir buluşa imza attıklarını söyledi.Giresun Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Taş ve Yrd. Doç. Dr. Saim Topçu ile birlikte yürüttükleri projeleri ile ilgili konuşan Prof. Dr. Uğraş, ülke ekonomisine kazandırılması amacıyla projelerini sürdürdüklerini belirtti. Projelerini ekonomiye kazandırmak istediklerinin altını çizen Uğraş, aynı konuyla ilgili TÜBİTAK tarafından desteklenen iki projelerinin de var olduğunu aktardı. Uğraş, makro seviyede endüstriyel üretim için gerekli proje başvurularını Sanayi Bakanlığı’na yaptıklarını ekledi.

Üniversitenin destekleriyle, fındık yağı, fındık kabuğundan eko-boya, arı ürünleri ve hücre yenileyici kozmetik ürünlerinin çalışmalarının bulunduğunu ve çocuklara yönelik süt ve süt ürünlerinin kalitesini arttırma çalışmaların devam ettiğini belirten Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, tüm bu çalışmaları gerçekleştirirken üretime yönelik olarak finansmanı sağlayacak sanayi kuruluşlarıyla işbirliği arayışı içinde olduklarını ve bu kuruluşlardan gelecek tekliflere açık olduklarını öne sürdü.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER