SAĞLIK

Yayın Tarihi: 15.04.2017 Cumartesi 06:00:48

Kalbiniz kırmızıyı seviyor

Kalbiniz kırmızıyı seviyor

Kalp hastalıklarının artışındaki en önemli nedenler arasında sağlıksız beslenme geliyor. Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı’ya göre kalbin daha sağlıklı olmasının yolu, kuşburnu, nar ve elma gibi kırmızı besinlerden geçiyor.

Anadolu sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gürsel Ateş, kalbin en çok bahar aylarını sevdiğini belirtiyor. “Kalp krizlerinin çok büyük oranda kış mevsiminde görünmesi tesadüf değil” değil diyen Dr. Ateş’in tespit ve önerileri şöyle:

Kalp damar hastalıklarının artışındaki en önemli nedenler arasında sağlıksız beslenme, hareketsizlik ve çevresel faktörler geliyor. Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı’ya göre günde ortalama 100 bin kez atan kalbin daha sağlıklı ve güçlü olmasının yolu kırmızı besinlerden geçiyor. Arpacı’ya göre bu besinler, damarları temizleyerek, kan basıncını düşürüp kalp sağlığını koruyor. Kalp sağlığına iyi gelen besinler hakkında bilgi veren Arpacı, “Kan şekerini dengeleyen ve kolesterol düşürücü etkisi olan kuşburnu, en güçlü antioksidan. Vücutta oluşan ve kanserojen etkiler ile kalp hastalıklarına neden olan serbest radikallerin oluşumunu önleyen kuşburnu, gün içerisinde marmelat şeklinde 1 tatlı kaşığı kadar veya çay şeklinde 1 fincan tüketilebilir. Kuşburnu kanı temizleme özelliği ile kalbe artı fayda sağlayan önemli besinlerden” diyor.
 
‘En güçlüsü nar’
 
Trigliserit ve kolesterolün düşmesi için nar tüketilmesi gerektiğine dikkat çeken Arpacı, “Nar, kalp hastalıklarında önleyici ve tedaviyi iyileştirici etkisiyle ön plana çıkıyor. Nar, tüm besinler arasında en güçlü antioksidan. Yüksek kolesterol ve trigliserid gibi kalp hastalıklarında belirleyici olan kan değerlerinde ciddi düşüşlere yardımcı bir meyve.
 
Mevsiminde her gün 2 su bardağı nar tüketmek veya salatalara ilave edimesini öneriyoruz. Kırmızı besinler içinde her gün tüketilebilen ve kan şekerini dengeleyen kırmızı elma bol antioksidan barındırır. Kalp hastalıkları ve kronik kalp sıkıntıları yaşayan kişilerin tüketmesi gereken elma, kalbi korurken kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Oxford’ta yapılan bir araştırmaya göre günde bir elma yemenin 50 yaş üstü kişilerde kalp krizini önlediği vurgulandı. Elma hiçbir yan etkisi olmayan kalp dostu besin” ifadeleirni kullandı.
 
‘Domatese yer verin’
 
Arpacı’nın diğer öneri ve tespitleri ise şöyle: “Organik domates damarların tıkanmasını önler. İçerdiği likopen ile pek çok kanser türünün yanı sıra kalp hastalıklarına karşı da koruyucu özelliğe sahip organik domates, sofralarda her gün yer bulması gereken başlıca bir besin.
 
Kalp ve damar sağlığını korumak için kullanılan değerli besinlerden biri de kiraz. Mevsimi yaklaşan kirazı günde 1 porsiyon tüketmek antioksidan etki ile kalp hastalıklarına karşı koruyucu olacaktır. Kiraz, damarların düzenli kan akışını destekler. Kalp hastalıklarında tahrip olan hücrelerin yenilenmesi ve kalan hücrelerin daha sağlam çalışması için etkilidir.

Kalp hastalıklarının artışındaki en önemli nedenler arasında sağlıksız beslenme geliyor. Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı’ya göre kalbin daha sağlıklı olmasının yolu, kuşburnu, nar ve elma gibi kırmızı besinlerden geçiyor
 
Anadolu sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gürsel Ateş, kalbin en çok bahar aylarını sevdiğini belirtiyor. “Kalp krizlerinin çok büyük oranda kış mevsiminde görünmesi tesadüf değil” değil diyen Dr. Ateş’in tespit ve önerileri şöyle:
 
“Soğuk hava damarların büzülmesine ve böylece kalbin iş yükünün artmasına neden oluyor. Aşırı soğuk ve aşırı sıcak havalar kalp sağlığı açısından daha dikkatli olunması gereken durumlar. Bahar ayları ise kalp sağlığı açısından en ideal dönem. 15-20 yıl önce kalp hastalıkları riski erkeklerde 40 yaş ve üstü, kadınlarda ise menopoz sonrası dönemde yaşanırken, günümüzde bu risk profili her iki cinste 30’lu yaşlara indi. Bunun başlıca nedeni ise sağlıksız beslenme ve sigara tüketimi. Kalp hastalıklarının ise çocukluk çağında başladığını gösteren çalışmalar var. Dolayısıyla çocukluk çağı beslenme şekli, yetişkinlik döneminde kalp sağlığı açısından oldukça önemli.”
 
Trans yağ yasağı kriz riskini düşürdü
 
ABD’nin New York eyaletinde 2007’den beri trans yağların lokantalarda kullanılmasına dair uygulanan yasağın, kalp krizi ve ani felçlerin azalmasına neden olduğu ortaya çıktı. ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından yapılan ve Jama Kardiyoloji’de yayımlanan araştırma, trans yağ yasağı olmayan bölgelere göre New York’ta kalp hastalıklarının yüzde 6 oranında azalma gösterdiğini bildirdi. ABD’nin Connecticut eyaletinde bulunan Yale Üniversitesi’nden yapılan açıklamada ise her 100 bin insandan 43’ünün trans yağ yasağı sayesinde kalp krizi riskini en aza indirdiği belirtildi.

Milliyet

DİĞER HABERLER