SAĞLIK

Yayın Tarihi: 14.03.2016 Pazartesi 12:30:13

Karbonhidrat içeren gıdalar kanser riskini arttırıyor mu?

Karbonhidrat içeren gıdalar kanser riskini arttırıyor mu?

Texas Üniversitesi MD Anderson Kanser Araştırmaları Merkezince yapılan ve "glisemik indeksi yüksek besinlerin akciğer kanseri riskini artırdığı"na dair sonuçları bulunan araştırma, Türk bilim dünyasında farklı değerlendirmelerle karşılaşıyor.

Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Süreyyapaşa Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Eğitim Görevlisi Prof. Dr. Hakan Günen, bilgilerin kanser araştırmaları merkezinde görev yapan bilim insanlarının bu yıl yayınladıkları makaleye dayandırıldığını dile getirdi.

Günen, yüksek glisemik indeksli besinleri tüketmenin başta gastro intestinal sistem kanserlerine yol açtığı yönünde çok sayıda çalışma yayınlandığını aktararak, akciğer kanseri dışında bu çalışmalardan elde edilen verilerin de kesin nitelikte olmadığını dile getirdi.

Bu verilerin, daha çok geniş ve ileri çalışmalarla desteklenmesi gerekliliğini işaret eder nitelikte olduğunu vurgulayan Günen, şu bilgileri verdi: "Yapılan son çalışmada, yüksek glisemik indeksli besinler ve akciğer kanseri arasında bir ilişki kurulmakla birlikte, elde edilen veriler başka amaçla planlanmış diğer bir çalışmanın hasta bilgilerinden geriye dönük olarak çıkartılmıştır. Çalışmada akciğer kanserli hastalarla, kontrol grubu arasındakilerin glisemik indeksleri arasındaki fark, çok küçük olup yüzde 1 civarındadır. Ayrıca bu çalışmada özel olarak hiçbir besine vurgu yapılmamıştır. Hastaların genel olarak günlük aldıkları besinlerin tamamına yönelik her biri için ortalama bir glisemik indeks hesaplanmıştır. Dr. Stephanie Melkonian ve arkadaşları tarafından da kabul edildiği gibi, bulguların geriye dönük ve çalışmadaki gruplar arasındaki farkların çok küçük olması nedeniyle bu konuda yeni, daha geniş ve ileriye dönük neden-sonuç ilişkilerini daha detaylı inceleyen çalışmalara ihtiyaç vardır."

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER