SAĞLIK

Yayın Tarihi: 21.12.2015 Pazartesi 02:46:02

Kilo aldıran diyet hataları!

Kilo aldıran diyet hataları!

Sağlıklı ve düzenli bir diyet sayesinde rahatlıkla kilo verebilmeniz mümkünken yaptığınız diyet yanlışları kilo vermenizi engellediği gibi daha çok kilo almanıza bile sebep olabilmektedir.

İşte zayıflamaya engel olan diyet yanlışları:

DİYET LİSTELERİNDEN KARBONHİDRATI ÇIKARMAK

Bir zayıflama programında yapılabilecek en büyük diyet yanlışlarından biri olan karbonhidratı diyet listenizden kaldırmak oldukça yanlıştır. Unutmayın ki vücudunuzun bütün besin değerlerine ihtiyacı vardır ve önemli olan sadece yeterli miktarda bunları tüketebilmektir. Özellikle yaz aylarına girdiğimiz dönemlerde birçok kişiden diyete başladıklarını ve bu nedenle ekmeği, makarnayı ve pilav gibi karbonhidrat içeren besinleri yemediklerini duyarsınız. En çok yapılan diyet hataları arasında olan karbonhidratı kesmek belli bir süre sonra kişide kas kaybının, yorgunluğun, sinirsel bozukluğun, bitkiliğin ve ani tatlı krizlerinin oluşmasına sebep olabilmektedir.

BİTKİ ÇAYLARINI YANLIŞ ŞEKİLDE TÜKETMEK

Bitki çaylarının diyet hataları başlığı altında olmasının sebebi bilinçsiz ve fazla tüketilmelerinden kaynaklanmaktadır. Vücudun ihtiyacı olan suyun idrar ile dışarı atılması veya bağırsakların hızlı çalışarak ishale yol açması gibi nedenler bazı bitki çaylarının yan etkileri olabilmektedir. Bilinçsiz bir şekilde fazlaca tüketilen bitki çayları ise kalp ritminde meydana gelen düzensizliğe, tansiyonda meydana gelen değişimlere, karaciğerde toksik etkinin oluşmasına, böbreklerde meydana gelen hasarlara yol açmaktadır.

ÜNLÜLERİN ADIYLA ÇIKAN DİYETLERİ YAPMAK

Oldukça önemli diyet hataları arasında olan ünlülerin adıyla insanlara sunulan diyetleri uygulamak insanlarda yanlış uygulamalara sebep olabilmektedir. Son dönemlerde sanal ortamlarda veya televizyonlarda duyduğumuz, Rihanna Diyeti, Madonna Diyeti olarak adlandırılan diyetler her bünye için aynı etkiyi göstermeyebilir.

İNSAN VÜCUDU İÇİN GEREKLİ BESİNLERİ YASAKLAMAK

Yapılan diyet hataları özellikle beslenme konusunda yapılmaktadır. Eğer diyet listenizi kendiniz hazırlıyorsanız kulaktan dolma bilgilerle kilo aldıracağını düşündüğünüz patates, muz, havuç, bezelye ve mısır gibi besinleri diyet listenizden çıkartmakla büyük bir yanlış yapıyor olabilirsiniz.

GEREĞİNDEN FAZLA SPOR YAPMAK

Bu maddenin diyet yanlışları kısmında ne işi var diyebilirsiniz. Şöyle ki eğer düzenli olarak spor yapıyorsanız diyet listenizde spor öncesi ve spor sonrası beslenme bölümünü oluşturmanız gerekmektedir. Yeterli karbonhidrat ve protein alımı olmadan yapılan sporlar kas kaybına ve metabolizmanın yavaşlamasına sebep olmaktadır.

MEYVE TÜKETİMİNİ SINIRSIZ HALE GETİRMEK

Mevsim mevsim farklılık gösteren meyvelerin her biri besin değeri yüksek ve birçok vitamin içeren besinlerdir. Bunların yanında aynı zamanda içerdikleri früktoz nedeniyle gereğinden fazla tüketildiğinde göbek bölgesinde meydana gelen yağlamanın en büyük sebeplerinden biri olabilirler.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER