SAĞLIK

Yayın Tarihi: 17.11.2015 Salı 02:38:32

Kış aylarında hayatınızı kolaylaştırın!

Kış aylarında hayatınızı kolaylaştırın!

Kış ayları diyabet hastaları için çok daha zor geçer. Artan enfeksiyon hastalıkları şeker yüksekliğine sebep olur ve hastalandığınız zaman kan şekerini yönetmek daha zorlaşır. Uzmanından hayatınızı kolaylaştıracak öneriler.

Kış ayları diyabet hastaları için çok daha zor geçer. Artan enfeksiyon hastalıkları şeker yüksekliğine sebep olur ve hastalandığınız zaman kan şekerini yönetmek daha zorlaşır. Ne yapmanız gerektiğini önceden bilmeniz ise daha çabuk iyileşmenize yardımcı olur. Özellikle en çok karşılaşılan gribal enfeksiyonlar ve akciğer enfeksiyonları diyabetlilerde şeker yüksekliğine yol açabilir. Bu nedenle diyabet hastaları kış aylarında kendilerine daha çok dikkat etmeli. Prof. Dr. Yaşar Küçükardalı diyabet hastaları için kış aylarında hayatı kolaylaştıracak önerilerde bulunuyor.

Grip Aşısı olun!

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi İç hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Küçükardalı  “Öncelikle bu hastalıklardan korunmak için grip aşısı ve zatürre aşısı olmak gerekir. Tabi her yıl uygulanması gereken aşı değişkendir. Bu nedenle doğru aşı için mutlaka doktorunuza danışmalısınız” diyor.

Düzenli Ölçüm Yapın!

Kış aylarında diyabetli hastaların en sık düştüğü yanlışın, hastalanınca iştahsızlıktan dolayı az yemek yiyerek kan şekeri değerinin artmadığını düşünen hastaların kan şekerini düzenli ölçmemek ve ilaçları düzenli almamak olduğunu belirten Küçükardalı bu düşüncenin yanlış olduğunu söylüyor ve ekliyor “Enfeksiyondan kurtulmaya çalıştığı için herhangi bir hastalık, bünyede strese yol açar. Bu da belli hormonların yükselmesine böylece çok az yemek yeseniz bile kan şekeri değerlerinin artmasına neden olur. Üstelik hastalandığınızda özellikle de ateşiniz yükselirse kan şekerinizi kendinizi nasıl hissettiğinize bağlı olarak değerlendirmek zordur. “

Erken müdahale ve teşhis önemli!

Olası hastalık durumlarında erken teşhis ve tedavinin öneminin altını çizen Küçükardalı “Hastalık belirtileri başladığında erken dönemde tedavilerini yaptırmak gerekir. Kullanılan ilaçların katkı maddesi olarak şeker içermemesi gerekir. Özellikle öksürük şuruplarında şeker olabilir. Bazı grip ilaçlarında tansiyon yükseltici içerik olabilir buna dikkat etmek gerekir” diyor.

Kan şekerinizi farklı zaman dilimlerinde ölçün!

*Sabah yemekten önce açlık şekeri:   Vücudumuzun kan şekerini gece ne kadar  iyi   düzenleyebildiğini  gösterir.  

*Yemekten iki saat sonraki kan şekeri:    Yemekteki besin ve porsiyon seçimlerinin kan şekerini nasıl etkilediğini gösterir.  Dolayısıyla ilacımızın yemek sonu şekeri kontrol etmeye uygun olup olmadığını gösterir.

*Bir sonraki yemekten önce kan şekeri ölçümü:   Kan şekerinin yemekten sonra hedeflenen değere geri dönüp dönmediğini gösterir.

*Fiziksel aktiviteden önce kan şekeri ölçümü: Fiziksel aktiviteye başlamak için bir atıştırmalığa ihtiyaç olup olmadığını gösterir.

*Hasta hissettiğimizde kan şekeri ölçümü:   Hastalık veya stresin kan şekerini nasıl etkilediğini gösterir.

Yediklerinizi daha fazla gözden geçirin!

Kış aylarında diyabet hastalarının yediklerine daha fazla özen göstermeleri gerektiğine değinen Küçükardalı konuyla ilgili olarak ‘’Özellikle karbonhidratlı yiyecekleri arttırdıysanız bunları kabul edilebilir düzeye indirmeniz gerekir. Şeker hastalarında günlük kalorinin  %50 si karbonhidrattan oluşmalıdır.  1600 kalori alınıyorsa 800 kalorisi KH olmalı bu da 800/4 200 gr KH demektir.  Bu karbonhidratında glisemik indeksi düşük olan yani şeker oranı düşük (%50 ve altında ) olanlar tercih edilmelidir ( yiyeceklerin glisemik indeksleri listesine online ulaşmak mümkündür) .  Rafine şeker, şeker ile yapılan tatlılar,   beyaz unla yapılan gıdalar, pilav, patates, börek, çörek vb tüketilmemelidir.  Günlük öğünlerin içermesi gereken 5 besin grubu vardır. Bunlar; tahıl ve nişasta, et ve alternatifleri, sebze, meyve, süt ve alternatifleridir. ¼ tabak meyve, ¼ tabak sebze, ¼ tabak protein, ¼ tabak tahıl ve bir bardak süttür’’ dedi.

Doktorunuzu arayın!

Hafif geçen hastalıklarda günde en az dört kez kan şekerinizi ölçmeniz gerektiğini belirten Küçükardalı ‘’  Daha ciddi durumlarda her üç saatte bir ölçülmeli. Ne yapabileceğiniz konusunda kuşkulanırsanız hemen uzman danışmanınızı arayın’’ diyor.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER