SAĞLIK

Yayın Tarihi: 09.06.2014 Pazartesi 11:35:00

Melekler Cennetten Getirmiş

Melekler Cennetten Getirmiş

Kavun, kabakgillerden sürüngen gövdeli bir bitki türünün iri meyvesidir. Kavun ülkemizde oldukça sevilerek tüketilen bir meyvedir. Anayurdu İran, Anadolu ve Orta Asya’dır.

Arap ülkelerindeki inanışa göre, cennetin bahçesinde yetişmekte olan kavunu yeryüzüne bir melek getirmiş. Tanrı ise buna çok sinirlenmiş ve meleği cennetten kovmuş.

Asya ülkelerindeki inanışa göre ise; Kavun saçları parlatır, gözlere iyi gelir, erkekleri tatlı dilli, kadınları pembe yanaklı yaparmış.

Doktorları dinleyecek olursak, kavun insan sağlığı için faydalı bir meyve.  Kavun iltihabı azaltır, böbrekleri temizler, idrar yollarındaki taşları döker. Kavunu devamlı tüketenlerin cildi gergin ve pürüzsüz olur.

En önemlisi de liken hastalığına ve vitiligo’ya faydaları saymakla bitmez. (Liken hastalığı, deride belirli bölgelere yerleşen, kaşıntılı kabarıklıklarla seyreden bir deri hastalığıdır. Vitiligo ise, dış derinin renk kaybına uğramasıyla oluşan beyaz plaklarla seyreden bir deri hastalığıdır.)

Araplar eskiden bu yana iltihaplı yaralar için kavun çekirdeğinden özel macun hazırlarlar.

Rusya’daki bitki uzmanları ise kavunu, tüberküloz, romatizma, kemik çıkıntılarında, parazit dökmelerinde, bağırsak temizlemesinde kullanıyorlardı.

Bol miktarda su barındırmasının yanında A ve C vitaminlerince de zengin bir besindir. Ayrıca iyot ve krom gibi mineralleri de içinde barındırır.

Vücudu serinletir. İdrar söktürücüdür. Kabızlığı giderir. Romatizma ve basur şikâyetlerini azaltır. Böbrekleri temizler. Böbrek taşlarını ve kumlarını dökmeye yardımcı olur. Yatıştırıcı etkisi ile rahatlık verir ve uykusuzluğa iyi gelir. Cildin taze görünmesini sağlar.
Etiketler ,

DİĞER HABERLER