SAĞLIK

Yayın Tarihi: 15.11.2019 Cuma 16:03:48

Neden yumurtaları yıkamamalısınız?

Neden yumurtaları yıkamamalısınız?

Satın alınan yumurtaların yıkanıp yıkanmaması konusunda yıllardır süregelen bir kafa karışıklığı var. Bazıları kabukta kalabilen dışkı kaynaklı bakteriler yüzünden yumurtaların yıkanıp dolaba kaldırılmasını savunurken bazıları ise bunun aslında yumurtayı daha fazla sağlığa zararlı hale getirdiğini iddia ediyor.

Birçok kişi marketten aldığı yumurtaları eve gelip kartonundan çıkarıyor ve tek tek yıkayarak buzdolabına yerleştiriyor. Ancak bilimsel çalışmalar bunun yanlış olduğunu savunuyor. Sebebi ise çok ilginç.

Bakterilerden ve dış kabuğundaki pisliklerden arındırmak için yıkadığımız yumurtalar aslında bu şekilde daha fazla zarar görüyor. Zira yıkama, yumurtanın koruyucu dış katmanına zarar vererek onu inceltiyor. Bu da kabukta bulunan zararlı mikroorganizmaların, salmonella bakterisinin yıkama sebebiyle açılan mikroskobik gözeneklerden yumurtanın içine kolayca girmesine neden oluyor.

Diğer bir deyişle yumurtayı özellikle soğuk suyla yıkadığınız zaman kabuğundaki koruyucu tabakaya zarar veriyorsunuz ve bakterilerin direkt olarak yumurtanın yenecek kısmına bulaşmasına yol açıyorsunuz.

Yumurtayı yıkamanın sandığımız kadar masum olmadığını öğrendik. Peki yumurtayı aslında nasıl saklamalı, muhafaza etmeliyiz?

Uzmanlar, yumurtaların yıkanmadan, satın alınan karton kutudan çıkarılmadan saklanmasını savunuyorlar. 0-5 derece arasında muhafaza edilmesi gereken yumurtaları karton kutuda saklamak onun ışıktan ve dolaptaki diğer kokulardan koruyacaktır. Ayrıca bu sayede yumurtadaki salmonella bakterisinin buzdolabındaki diğer yiyecek ve içeceklere çapraz bulaşma yoluyla geçmesini engellemiş olacaksınız.

Son olarak yumurtaları yerleştirdikten sonra kabuktaki dışkı kaynaklı hastalıklar sebebiyle başka bir gıdaya dokunmadan ellerinizi yıkamanız da yerinde bir karar olacaktır.

Kaynak: https://yemek.com
 

DİĞER HABERLER