SAĞLIK

Yayın Tarihi: 30.05.2018 Çarşamba 16:35:00

Orucu bozuyor mu?

Orucu bozuyor mu?

Diyabet rahatsızlığı olanların her gün kullanması zorunlu olan insülin iğnesi ile ilgili cevap Diyanet’ten geldi. İşte “İnsülin iğnesi orucu bozar mı?” sorusunun cevabı...

Ramazan ayında ayrı özen göstererek beslenmelerine dikkat etmesi gereken şeker hastalarının her gün kullanması zorunlu insülin iğneleri vardır. Oruç ibadetini yerine getirmek isteyen bu hastalar, konuya açıklık getirilmesi için Diyanet’e danıştı. Din İşleri Yüksek Kurulu diyabet hastaları ile ilgili işte o açıklamaları yaptı:

İğnenin orucu bozup bozmayacağı, kullanılış amacına göre değerlendirilebilir. Ağrı dindirmek, tedavi etmek, vücudun direncini artırmak, gıda vermek gibi amaçlarla enjeksiyon yapılmaktadır. Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar, yemek ve içmek anlamına gelmediklerinden orucu bozmazlar. Ancak gıda ve/veya keyif verici enjeksiyonlar orucu bozar (DİYK 22. 09. 2005 tarihli karar). Şeker hastalarının kullandıkları insülin iğnesi bu nitelikte olmadığı için orucu bozmaz.

Diğer yandan ehil doktorların, oruç tutmasının sağlık açısından zararlı olacağı teşhisini koyduğu bir hasta, Ramazan’da oruç tutmayabilir. Böyle bir kişi, eğer iyileşme ihtimali varsa orucunu daha sonra kaza etmek üzere bırakır; böyle bir ihtimal yoksa Ramazan ayının her günü için birer fidye verir.

İnsüline bağımlı olarak yaşayan hastaların da oruç tutmaları sağlıklarına zarar veriyorsa oruç tutmayabilirler. Tutamadıkları oruçlarının sayısınca her gün için bir fidye verirler.

DİĞER HABERLER