SAĞLIK

Yayın Tarihi: 18.02.2016 Perşembe 16:26:03

Sigarayı bırakanlar beslenirken nelere dikkat etmeli

Sigarayı bırakanlar beslenirken nelere dikkat etmeli

Sigarayı yeni bırakanların geçiş döneminde kilo kontrolüne dikkat etmesi gerektiğini belirten uzmanlar, yemek yeme ihtiyacı duyulduğunda tüketilecek besinlere dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Sigarayı bırakma ile birlikte tat ve koku alma duyusu günden güne arttığı için yemek yeme isteğinin artabildiğine dikkat çeken uzmanlar, besinlerin yavaş tüketilmesi konusunda uyarıyor. Yemek yerken, porsiyon büyüklüklerinin azaltılması, küçük kase ve tabaklar kullanılması da kilo kontrolünün sağlanmasına yardımcı olacaktır. Sigarayı bırakan bireylerde savunma sistemini güçlendirmek ve oluşan serbest radikallerin vücuda verdikleri hasarın vücut tarafından onarılmasına yardımcı olmak amacıyla antioksidan vitaminlerden zengin sebze ve meyve tüketiminin arttırılması gerekmektedir. Örneğin, çay veya kahveyle birlikte sigara içilmesi istendiğinde taze sıkılmış meyve suyu ya da meyve özlü çayların tüketilmesi tercih edilmeli diyorlar.

Sigaranın vücutta neden olduğu toksik maddelerin atılabilmesi için en iyi içecek sudur. Bu nedenle, her gün en az 2-2.5 litre su içilmeli, sıvı alımının karşılanmasında ıhlamur, adaçayı, kuşburnu çayı, açık çay gibi içecekler tercih edilmeli.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER