SAĞLIK

Yayın Tarihi: 16.12.2014 Salı 13:00:00

Uzmanlar Uyarıyor!

Uzmanlar Uyarıyor!

Kış aylarının gelmesi ile birlikte sarıldığımız bitki çaylarının tüketiminin son yıllarda arttığı uzmanlar tarafından açıklanmakta. Uzmanlar, bitki çaylarının bağışıklık sistemini güçlendirici ve hastalıklara karşı koruyucu antioksidanlar açısından zengin olduğunu vurguluyor.

Zencefil, zerdeçal, ıhlamur gibi çayların içerisine şeker yerine bal katılmasını tavsiye eden Prof. Dr. Gülay Koçoğlu, bu sayede çayın antioksidan kapasitesinin artırıldığını ve çayın daha yararlı hale geldiğini belirtti.

Yeşil çayın son yıllarda çok fazla tüketildiğini ifade eden Koçoğlu, çok tüketilmesi durumunda oluşabilecek durumları şu sözlerle açıkladı: “Nabzı arttırır ve çarpıntı yaptırıcı etkisi vardır. Tansiyon, karaciğer ve böbrek hastalarının bu çayları çok
tüketmemesini ya da dikkatli tüketmesini öneriyoruz."

Hamilelere bitki çayı tüketirken dikkatli olmalarını öneren Koçoğlu, "Hamilelerin bitki çaylarını fazla tüketmesi anne ve bebek sağlığı açısından sakınca yaratabiliyor. Kadının doğum ağrılarını başlatabiliyor, düşük ya da erken doğum yapmasına yol açabiliyor. Bu nedenle bitki çayı kullanımı konusunda hamileler özellikle dikkatli olmalı" şeklinde konuştu.
 
Bitki çaylarının günde 3 fincanı geçmeyecek şekilde tüketilmesinin daha sağlıklı olduğunu belirten Koçoğlu, çayların birbirine karıştırılmadan tek başına içilmesi gerektiğine dikkati çekti. Prof. Dr. Gülay Koçoğlu, değişik otları karıştırılması durumunda içerisinde bilinmeyen kimyasal etkileşimler olabileceğinin altını çizerek, bitki çaylarının tek başına içilmesinin daha doğru olacağını ekledi.Etiketler ,

DİĞER HABERLER