SAĞLIK

Yayın Tarihi: 24.06.2015 Çarşamba 15:02:19

Zayıflama çayları sağlığa zararlı mı?

Zayıflama çayları sağlığa zararlı mı?

21 yaşındaki üniversite öğrencisi, internetten temin ettiği “bitkisel” zayıflama çayı sebebiyle ölüm döndü. Peki bu “ünlüler de kullanıyor” diye pazarlanan ürünler ne kadar sağlıklı?

“Bitkisel zayıflama çayları” Türkiye’nin gündemine tekrardan girdi. Konya’da, hemşirelik bölümü öğrencisi 21 yaşındaki Seda Nur Çalışkan, internet üzerinden satın aldığı çayları 15 gün boyunca içince mide bulantısı, kaşıntı ve sarılık gibi rahatsızlıklarla hastaneye kaldırıldı. Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesine güçlükle yetiştirilen Çalışkan, karaciğerinin iflas etmesi sebebiyle komaya girdi ve yapılan karaciğer nakli sonrası tekrardan hayata tutundu.

“Bu ürünleri kesinlikle kullanmayın”

Bizde sektörün doğru haber kaynağı olarak bitkisel adı altında pazarlanan bu çayları uzmanına sorduk. BAKDER (Birleşmiş Aktar Baharatçı ve Üreticileri Derneği) Genel Sekreteri, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri Mehmet Pıçak, bu ürünlerin kesinlikle kullanılmaması gerektiğini söyledi. Pıçak; “İnternet üzerinden pazarlanan ve tamamen merdiven altı olarak üretilen ürünlerin içerisindeki bileşenler kesinle bitkisel değil. Bu bitkisel olarak pazarlanan çaylar ve haplar, içerisinde çeşitli kimyasallar barındırıyor. Biz dernek olarak bu ürünleri kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Derneğimize bağlı herhangi bir aktar da zaten bunu kesinlikle önermez. Halk gelir, aktarından tamamen doğal olan, içerisinde herhangi bir katkı maddesi olmayan ve yapılan araştırmalarla zayıflattığı ortaya çıkarılmış bitkisini temin eder, evinde demler ve içer.” dedi.

[ucluhaber]
“Ünlüler de alet ediliyor”

İnternetten satılan bu ürünlerle sağlığından olan Seda Nur Çalışkan, dün yaptığı açıklamada, ünlülerin de bu ürünleri kullandığını zannettiği için çayları içmeye başladığını söylemişti. Bu konuyu da sorduğumuz Pıçak; “Bu sağlıksız ürünlere ünlüler de alet ediliyor. O reklamlarda oynayan ünlülerin de bundan haberleri yok. Onlar da suiistimal ediliyor. Sonra olan bizim halkımıza oluyor. Bu bitkisel diye pazarlanan çaylar veya haplar kesinlikle yasal ürün değildir. Bunu vatandaşlarımız böyle bilsin. Biz dernek olarak hem sosyal medya üzerinden hem de yaptığımız konferanslarla halkımızı bilinçlendirmeye çalışıyoruz.” dedi. 

“Bakanlık çalışma yapıyor”

Bu ürünleri satarak halkın sağlığı ile oynayan ve rant peşinde koşan kişilerle mücadelelerinin devam edeceğini söyleyen Pıçak; “Bizim bu gibi çıkarcı insanlarla yasal olarak her türlü mücadelemiz devam etmektedir. Bizim tavsiyemiz aktarınıza gidin, doğal olan bitkinizi alın ve evde kendiniz demleyerek için. Bağlı olduğumuz bakanlık da bunun kontrollerini sık sık yapıyor zaten. Bu ürünlerin piyasadan silinmesi için çalışmalar yapıyor. Biz de bunlara destek veriyoruz. Benim son olarak söylemek istediğim, aktarlardan ürünleri gönül rahatlığı ile alabilirsiniz” diyerek sözlerini tamamladı. 

Gıda Gündemi Özel Haber

DİĞER HABERLER