RÖPORTAJLAR

Röportaj Tarihi: 17.01.2018 Çarşamba 13:15:00

Bitki çaylarını doğru tüketmek

Bitki çaylarını doğru tüketmek

KONUK: MÜMSAD Başkanı Metin Yurdagül

RÖPORTAJ: Hande Pusat

Bahar geldi, yaz mevsimine az kaldı. Herkes yaza formda girmek istiyor. Çare zayıflama çayları… Ya da bedensel ve ruhsal problemlerde ilk ilaç, bitki ve meyve çayları. Sağlığıma düşkünüm diyenler, çay kupalarını elinden düşürmüyor. O zaman konuyu işin uzmanına soralım dedik ve Mümsad Başkanı Metin Yurdagül’e konuk olduk. Size bitki ve meyve çayları ile ilgili gerçekleri sunduk.

Bitki çayı ve meyve çayı birbirinden farklı mıdır? Üretim prosesi nasıldır?

“Bitki ve meyve çayları” tanımlaması, bir kategori ailesini temsil ediyor. Bazı ürünler bitki, bazıları da meyve hammaddesi ile üretiliyor. MÜMSAD üyelerinin bitki meyve çayları üretimi ISO 9001:2000, ISO 22000, ISO 14001 ve ISO 18001 yönetim sistemleriyle ve Türk Gıda Kodeksine uygun olarak yürütülmektedir. Doğadaki en doğal haliyle paketlenen gerçek bitki ve meyvelerin tazeliğinin ve içeriğindeki yararlı bileşenlerin korunması için ambalaj çok önemlidir. Ürünlerde, hijyenin korunması ve pratik kullanım için yüksek paketleme teknolojileri kullanılmaktadır. Bu standartlara uymayan hiçbir hammadde ve ambalaj malzemesi üretime alınmamaktadır. Kullanılan malzemeler, ürünlerin doğallığını bozmayacak niteliktedir. Bitki ve meyve çayı üretimi, tamamen otomatik makinelerle, el değmeden, hijyenik koşullar altında gerçekleşmektedir.

Bitki ve meyve çaylarının markalı olarak poşet içerisinde veya aktardan alınmış açık hali arasında ne gibi farklar vardır? Açıkta satılan çaylarla ilgili ne gibi tehlikeler söz konusu?

Poşetli bitki ve meyve çayları, gıda kalite güvence sistemlerine uygun olarak hazırlanırken, üretimin her aşaması analiz edilmektedir. Her poşette aynı standardı sunan poşetli bitki ve meyve çayları, kolay ve pratik bir şekilde hazırlanıyor. Açıkta satılan ürünler ise herhangi bir denetim ve bilimsel analizden geçirilmiyor. Kaç yıllık oldukları, ne kadar zamandır açıkta kaldıkları bilinmiyor. Ayrıca bitkilerin toplandıktan sonra satışa kadar geçen süreçte hangi kirliliklere maruz kaldığı da ayrı bir soru işareti. Bu nedenlerle açıkta satılan ürünler sektörde en temel problem olarak karşımıza çıkıyor. Halkımızı açıkta satılan bitki ve meyve çaylarının sağlık açısından tehlike oluşturabileceği konusunda uyarıyoruz. Güvenilir firmaların poşetli ürünleri ise, üretimin her aşamasında analiz edilerek hijyeni ve doğallığı bir arada sunuyor. Bu önemli nedenlerden dolayı tüketicilere, poşetli bitki ve meyve çaylarını tavsiye ediyoruz.

Poşet bitki ve meyve çaylarının poşet malzemesi sağlığa uygun mudur?

Poşetli bitkisel çaylarda kullanılan filtre kâğıdı bitki ve meyvelerin içindeki etken maddelerin suya geçişini kolaylaştıran ağaç lifleri kullanılarak üretilmiştir. Bütün bitki ve meyve çayları, uluslararası standartlar ve yönetmeliklerin yanı sıra “kağıt esaslı ambalajlarla” ilgili Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’ne tümüyle uygun olarak hazırlanmaktadır. Üretim tesislerinde kullanılan bütün hammaddeler ve ambalaj malzemeleri, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerden geçmektedir. Ayrıca, kullanılan bütün ambalaj malzemelerinin gıdaya uygun olduğuna dair sertifikası bulunmaktadır.

bitki çayı ile ilgili görsel sonucuBünyenizdeki markalar poşet çaylarda zımba kullanıyor mu?

MÜMSAD üyesi olan şirketlerin ürünlerinin üretiminde zımba kullanılmamaktadır.

Poşet çaylarda renklendirici, koruyucu veya aroma verici gibi katkı maddesi kullanılıyor mu?

MÜMSAD çatısı altındaki üyelerin bitki, meyve, yeşil veya bitkisel içerikli çay ürünleri içeriğinde Türk Gıda Kodeksi uyarınca herhangi bir koruyucu katkı maddesi veya renklendirici madde bulunmamaktadır. Türk Gıda Kodeksi Aroma Vericiler ve Aroma Verme Özelliği Taşıyan Gıda Bileşenleri Yönetmeliğine uygun olarak bazı meyve ve yeşil çaylarda aroma vericiler kullanılmaktadır. Aroma vericilerin sağlığa zararlı bir etkisi bulunmamaktadır.

Bitki ve meyve çaylarının besleyici değeri hakkında bizi bilgilendirir misiniz?

Bitki çayları tüketiciler tarafından hem sağlıklı yaşama katkı sağlaması, hem de keyif için kullanılıyor. Tüketiciler farklı aroma ve lezzetler bulma açısından bu çayları tercih ediyor. Bitki çayları ayrıca vücudun sıvı ihtiyacını da karşılıyor. Poşet çaylar hem kullanım kolaylığı hem de üretim standartları açısından tercih ediliyor.

Bitki ve meyve çayının doğru tüketim şekli ve miktarı hakkında bilgi verir misiniz?

Son dönemde önemini giderek artıran bitki, meyve çayları ve yeşil çaylar; kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan, sağlıklı yaşam için kullandığımız doğal ürünlerdir. Bu ürünler, sağlıklı yaşama yardımcı olduğu gibi keyif için de tüketilmektedir. Özel sağlık durumları dışında bitki ve meyve çayları, günün her saati tüketiciler tarafından dilediği kadar keyifle tüketilebilir. Ürünlerin lezzet açısından taze kaynamış suda 3-5 dakika demlenmeye bırakılması gerekmektedir. Su sıcaklığı ve demleme süresi, bitkilerin içerdiği yararlı bileşiklerin suya geçişini etkilemektedir.

Zayıflama çayları bitki çayları kapsamına giriyor mu?

Formunuzu korumanıza yardımcı olacak bitkilerin, en doğru oranlarda bir araya getirildiği form çayları karışık bitki çayı olarak hazırlanmaktadır. Her biri özel olarak formüle edilir ve her bitkinin özelliğine göre fonksiyonelliği sağlayacak şekilde farklı miktarlarda poşetlenerek istenilen etki ve lezzet sağlanmaktadır. Form çaylar, formülasyonunda yer alan özel bitkiler sayesinde sağlıklı, keyifli ve zinde bir yaşam tarzı için ideal bir seçenektir.

Hamilelik ve emzirme döneminde bitki ve meyve çayı kullanımı nasıl olmalı? Yaşlılar ve çocukların bitki ve meyve çayı kullanımı nasıl olmalı?

Özel bir beslenme döneminde oldukları için hamile bayanların, emziren annelerin ve 12 yaşın altındaki çocukların içeriğinde 10’dan fazla bitki bulunan karışık bitki çaylarını kullanmasını önermiyoruz. Ayrıca içeriğindeki doğal kafein nedeniyle yeşil çay ve mate bitki çaylarını da emzirme döneminde kullanmaları uygun olmayacaktır. Bu özel dönemlerde tüketim için kuşburnu, ıhlamur, rezene, papatya gibi bitki çaylarını tavsiye ederiz. Emziren anneler ve hamileler için özellikle rezene bağırsaklarda oluşan gaz probleminin çözümüne ve emzirenlerde sütün artmasına destek olur.

Bitki ve meyve çaylarının fazla tüketimi zararlı mıdır? Bitki ve meyve çaylarını düzenli mi kullanmak gerekir? Ara sıra, düzensiz kullanımda da fayda sağlar mı?

Tüm tükettiğimiz gıdaların hatta suyun bile aşırı tüketimi uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Bir birey gün içerisinde farklı bitki ve meyve çaylarından farklı zamanlarda toplamda 5 kupa kadar tüketebilir. Özellikle form çayları gibi karışık bitki çaylarında ise fonksiyonel etkinin düzenli görülebilmesi için gün içerisinde en fazla 2 poşet tüketilmesi ve bir ay kullandıktan sonra 1 hafta kadar ara verilmesini tavsiye ediyoruz.

Türkiye’de ve dünyada bitki ve meyve çayı kullanım ve üretim rakamları nelerdir? Geçen yıllarla karşılaştırma yapar mısınız? Gelecek ile ilgili nasıl bir Pazar hedefleniyor?

Türkiye’de bitki ve meyve çayı pazarı son 5 yılda diğer çay kategorileri ile kıyaslandığında hızlı bir şekilde büyüyor. 2010 yılında 560 milyon poşetlik bir büyüklüğe sahip olan pazar, geçen dönemde istikrarlı bir şekilde büyüyerek 2015 yılında 900 milyon poşet büyüklüğüne geldi. Şirketler 2016 yılı sonunda pazarın poşet bazında 930 milyon seviyesine gelmesini bekliyor. Poşetli bitki ve meyve çayları özellikle Almanya pazarında çay pazarından önemli bir pay alıyor. Poşetli bitki ve meyve çayları pazarın %75’ini, siyah çay ise sadece %25’ini oluşturmaktadır. Euromonitor’un paylaştığı bilgilere göre Rusya pazarında da poşetli bitki ve meyve çayları, yeşil çay ile birlikte pazarın %25’ini oluşturmaktadır.