RÖPORTAJLAR

Röportaj Tarihi: 16.08.2018 Perşembe 16:50:00

Dede mirası meslek başarıyı getirdi

Dede mirası meslek başarıyı getirdi

KONUK: Murat Kaşıbeyaz

RÖPORTAJ: Özlem İnci Sesüren

Kebap restoranlarıyla dikkat çeken Kaşıbeyaz markasının Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Kaşıbeyaz ile bir araya geldik. 1971 Samsun doğumlu olan Murat Bey, lise yıllarında başladığı baba mesleğini 30 yılı aşkın süredir devam ettirdiğini anlattı.Kaşıbeyaz ismi nereden geliyor? Markanızın kuruluş hikayesini öğrenebilir miyiz?

Kaşıbeyaz babamın lakabı, kaşındaki beyazdan dolayı lakabı öyle kaldı. Hikayemiz babamın küçük yaşta gördüğü bir rüyayla başladı. Yaklaşık 25 senedir soyadı olarak babamın lakabını aldık. Babam Gaziantep’te bu mesleğe başladı. Dedem de kebapçı. Dedem, babamı rahmetli Cevat Güllü’nün yanında baklavacı olarak yetiştirmeye karar veriyor. Hem baklavacılık hem kebapçılık yapıyor. Babam, dedem genç yaşta öldükten sonra İstanbul’a geliyor. Merzifon’da askerlik yaparken komutanları yemeklerini çok beğenmiş. Ödül olarak 2 günlüğüne Samsun’a fuara götürüyorlar. Fuarda gezerken orada hiç baklavacı olmaması dikkatini çekiyor. Askerden sonra Samsun’da kalarak meslek hayatına başlamış. 1974 yılında İstanbul’a gelmiş ve 1986’da Kaşıbeyaz Florya’yı alarak 1 yıl içinde tadilatını bitirip açıyor.

Şu an kaç tane şubeniz var?

Bir tanesi Ankara’da olmak üzere toplam altı şubemiz bulunuyor.

Franchise veriyor musunuz?

Bugüne kadar franchise vermeyi hiç düşünmedik. İsmimiz için var olduk, ismimiz için yaşadık ve yaşamaya devam edeceğiz. Maneviyat bizim için maddiyattan önce geliyor. Bu nedenle, ortaklarımız var ama yönetimimizde olmayan bir şubemiz yok.

Kaşıbeyaz markasını diğer markalardan ayıran en büyük özellik nedir?Bizi diğer markalardan ayıran çok özellik var aslında. Netice itibariyle mesleğimiz dededen geliyor. Babamdan meslek aşkını görerek büyüdük. Hiçbir zaman yapalım, açalım, bitsin gitsin düşüncesiyle hareket etmedik. Sabah 8.30’da mutlaka buradayız. Dükkanlarımız kapanmadan hiçbir sorumlu ayrılmaz, özellikle ben. Bu iş aşkı insanları bir yerlere getiriyor. İnandığımız değerlere sahip çıkıyoruz. Kebapta Balıkesir Manyas yöresinin hayvanlarını, kıvırcık kuzuyu kullanıyoruz. Kıvırcık kuzu Balıkesir, Manyas, Gönen, Bandırma yöresinde, zaman zaman Trakya Tekirdağ tarafında yetiştirilen çok özel bir kuzudur ve erkektir. Karkas olarak 22 kilonun üzerindeki hayvanları kullanmıyoruz. Bu, etin semiz olmasıyla alakalı bir durum. Kullandığımız meyve, sebze, kuru gıda gibi ürünlerin hepsi özel olarak geliyor. Kuru gıda ve turşularımızın hepsi yöreseldir. Ağustos-Eylül sonu gibi Gaziantep’te bütün satın almalar yapılır, hepsi tek elden çıkar.

Son derece mutlu çalışanlarınızın olduğunu görüyoruz. Onların mutlu olması müşteri memnuniyetine de yansıyor mu?

Önce biz onları aşk ve sevgiyle yoğuruyoruz. 1987 yılından beri bizimle çalışan, emekli olanlar var. 30 yıldır bizimle birlikte olan çalışanlarımız var. Biz bir aileyiz.

Türkiye’de değişen gastronomi alışkanlıkları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tabii ki. Dışarıda yemek yeme alışkanlığı önceden lüks sayılıyordu. Sonra ihtiyaç haline geldi. Çalışan çiftler dışarıda yemek yemek durumunda kalıyorlar. İş yemekleri oluyor. Yoğun bir şekilde bizi tercih eden müşterilerimiz var. Florya, Aqua, Watergarden, Vadi, Yeniköy gibi her lokasyonda insanlar muhakkak Kaşıbeyaz aşkıyla yaşadıkları için bizi tercih ediyorlar. Hepsine teşekkür ederiz.

Gastronomi sektörüne hitap eden bir marka sahibi olmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Aslında çok avantajı var. Manevi değerleri çok ayrı tutuyorum, maddi değerler de var tabii ki. Verilen emeğin karşılığını almak insanı çok gururlandırıyor, mutlu ediyor. Özellikle yeme-içme sektöründe iyi yerlere gelmiş bir müessese olmak büyük bir değer.

Yurt dışına açılma fikriniz var mı?

Teklif gelirse değerlendirebiliriz elbette.

Diğer markanız Gala hangi hizmetleri sunuyor?

Düğün, kına, nişan ve toplu yemek hizmeti veriyoruz. 750 kişilik bir salonumuz mevcut. Otellerin düğün salonlarına gittiğinizde genellikle salon yerin altında olur. Yemek olarak da klasikleşmiş bir şekilde yeşil salata, ordövr tabağı, bir ara sıcak ve saatler önce pişirilmiş, sıcak odada bekletilmiş et verilir. Bizde kesinlikle böyle bir uygulama bulunmaz. Kaşıbeyaz’da müşterilerimize nasıl bir hizmet sunuyorsak Gala’da da aynı hizmeti sunuyoruz. Salonumuzun konumu da oldukça iyi; gün ışığı gören ve nefes alan bir mekan.