EĞİTİM

Yayın Tarihi: 29.05.2013 Çarşamba 14:30:00

Karınca Toprağından Yoğurt

Karınca Toprağından Yoğurt

Bilim fuarında karınca toprağından yoğurt ve peynir yapıldı.


TÜBİTAK destekli Bilim Fuarında İmam-Hatip Lisesi öğrencileri yaptıklarıyla kendileriyle adeta yarıştılar. Bilim Fuarında; kantara son, karınca toprağından peynir ve yoğurt mayalama, çok amaçlı masa, su tasarrufu, karanfilin renk değiştirmesi, orman yangınlarına acil müdahale, uzaktan kumandalı gırgır, pedallı musluk, saç toplar, karıştırıcı, TRT’de yayınlanan Keloğlanın Adminopteri esinlenerek atık malzemelerden yapılan maket helikopter gibi 60 yakın proje sergilendi. Öğrencilerin kendi imkanlarıyla kendi projelerini yaptığı bu projeler Ceyhan halkının beğenisine sunulmuş durumda.

Topraktan, Yoğurt Mayalama

Özellikle fuarda öğrencilerin yaptığı, karınca toprağından peynir ve yoğurt mayalama ilgi gördü. İlginç olduğu kadar farklı bir proje olan yoğurt ve peynir mayalanması için demir minerali yönünden zengin olan karınca toprağının karıncaların ağzıyla dışarı çıkarttığı taze toprak olması gerekiyor.

Karınca toprağında yapılan yoğurdun, normal yoğurttan farklı olarak biraz ekşimsi bir tadı var.

Okul idaresi yaptığı açıklamada, bu bilim fuarıyla öğrencilerin kendi düşüncelerini ortaya koyup kendilerini araştırmaya yöneltmek ve geliştirmek. Ve kendi düşüncelerini ortaya koyarken de kendilerine olan güvenlerini kazanmaları olarak amaçlarını ortaya koyuyorlar.


Etiketler ,

DİĞER HABERLER