EĞİTİM

Yayın Tarihi: 16.10.2017 Pazartesi 06:00:00

Sağlıklı Adımlar projesinin yeni dönemi başladı

Sağlıklı Adımlar projesinin yeni dönemi başladı

Sağlıklı Adımlar projesinin 2017-2018 uygulamaları, 3-5 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenen temsilci öğretmen eğitim semineriyle başladı.

Nestlé Türkiye’nin Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği içinde yürüttüğü, on binlerce çocuğun yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite konusunda farkındalığını geliştiren Sağlıklı Adımlar projesinin 2017-2018 uygulamaları, 3-5 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenen temsilci öğretmen eğitim semineriyle başladı. 2012 yılından itibaren uygulanan proje bugüne kadar 13 ilde 60 bin öğrenci ve 120 bin veliye ulaştı. Proje 2017-2018 eğitim öğretim yılında ise 12 bin yeni öğrenci ve 24 bin veliye doğrudan ulaşacak.

Dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé, Türkiye’de 2012 yılından bu yana Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü iş birliğiyle “Sağlıklı Adımlar” projesini yürütüyor. Nestlé’nin dünya çapında 84 ülkede uyguladığı “Healthy Kids - Sağlıklı Çocuklar” programının bir parçası olan Sağlıklı Adımlar projesi, ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin dengeli beslenme ve fiziksel aktivite konularında farkındalığını geliştirmeyi ve doğru alışkanlıklar kazandırmayı amaçlıyor.

Projenin, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı uygulamaları 3-5 Ekim 2017 tarihlerinde İstanbul Silence Otel’de, İl Millî Eğitim Müdürlüğü yöneticileri ve temsilci öğretmenlerden oluşan 80 kişinin katılımıyla düzenlenen eğitim semineriyle başladı. Sağlıklı Adımlar Eğitim Programıyla, ilkokul 3. sınıf öğrencileri; Hayat Bilgisi ile Oyun ve Fiziki Etkinlikler derslerinde dengeli beslenme ve fiziksel aktivite konularını öğreniyorlar. Proje Adana, Ankara, Bolu, Bursa, Eskişehir, Hatay, İstanbul, Konya, Mersin, Muğla, Ordu, Tunceli ve Şanlıurfa olmak üzere toplam 13 ilde 66 okulda uygulanıyor.

Eğitim programlarının hazırlanmasında akademik iş birlikleri

Sağlıklı Adımlar projesinin yeterli ve dengeli beslenme konusundaki bilimsel içeriği Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu tarafından geliştirildi. Beslenme ve fiziksel aktivite temalı öyküler ise Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölüm Başkanı ve Yazar Doç Dr. Meltem Erinçmen Kânoğlu tarafından hazırlandı.

Marmara Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mehmet İnan, Dr. Saime Çağlak Sarı ve Dr. Bülent Özden ve Haliç Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aysel Pehlivan’ın katkısıyla hazırlanan özel bir oyun da proje kapsamında öğrencilerle buluşuyor. Oyun; çocukların günlük hayatta fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmalarını sağlayacak biçimde fiziksel aktivite yönergelerinin yanı sıra beslenme ve fiziksel aktiviteyle ilgili bilgi ve uygulamaları da içeriyor.

Nestlé’nin küresel projesiyle dünya genelinde 8 milyondan fazla çocuk bilinçlendi

Dünya genelinde, özellikle gelişmekte olan ülkelerde yetersiz beslenme ve obezite ikili sorun olarak baş gösteriyor. Beslenmeyle ilgili sorunlar okul çağındaki çocuklarda giderek artıyor. Bu çocuklar, zekâ ve vücut gelişimi açısından yaşıtlarından geri kalarak, tüm hayatlarını etkileyebilecek ciddi hastalıklara yakalanıyor. Nestlé bu küresel sorunun çözümüne katkı sağlamak amacıyla dünyada 300 kuruluşla ortaklaşa “Healthy Kids-Sağlıklı Çocuklar” isimli küresel programını yürütüyor. Bu program ile dünya genelinde 8,4 milyon çocuğu yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite konularında bilinçlendiriyor.

Sağlıklı Adımlar projesiyle ilgili tüm bilgilere ve eğitim materyallerine www.saglikliadimlarprojesi.com adresinden ulaşılabiliyor.

DİĞER HABERLER