EĞİTİM

Yayın Tarihi: 28.06.2018 Perşembe 10:00:00

Uyum programı uygulanacak

Uyum programı uygulanacak

Lise eğitimine başlayacak olan öğrencilerin eğitim görecekleri yeni süreç ve kurumlara alışabilmeleri adına uyum programı UNICEF desteği ile uygulanmaya başlayacak.

Lise eğitimi öğrencilerin hayatında yeni ve farklı bir evredir. Bu dönemde yaşı gereği de ergenlik sürecine giren öğrenciler genel olarak lise eğitiminde bir takım kafa karışıklıklarını doğal olarak yaşamaya başlarlar. Bu anlamda öğrencilerin yeni eğitim kurumlarına alışabilmeleri ve kendilerini keşfedebilmeleri için velilerin ve öğretmenlerin çok önemli sorumlulukları vardır.

Çünkü öğrenciler genel olarak lise eğitiminin ilk yıllarında geleceğe yönelik kaygılarını bir kenara bırakabilmekte ve okuldan uzaklaşabilmektedir. Bu durum karşısında çözüm geliştirmek ise mikro bazda öğretmen ve velilerin görevi iken aynı zamanda ilgili bakanlıklar ve merciilerde bu konuya çözüm üretmenin peşindedir. Bu anlamda Türkiye'de lise öğrencilerinin okullarına uyum kazanabilmeleri için 9. sınıfta okula uyum programı başlatılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı ile UNICEF'in ortak çalışması ile geliştirilen bu uyum programı kapsamında, ortaöğretim hayatına yeni başlayacak olan öğrencilerin alacakları yeni akademik eğitimlerin ve mesleki gelişimlerin desteklenerek geliştirilmesi, öğrencilerin yeni girdikleri eğitim ortamına kısa sürede alışmaları ve uyum sürecinde bulundukları ortamı keşfetmeleri sağlanacak.

Gerçekleştirilecek olan uyum çalışmaları içerisinde öğrencilere beslenme, hijyen, cilt sağlığı ve ilk yardım gibi önemli konularda da bilgilendirmeler ve destekler sağlanacak. Uyum programı sayesinde öğrenciler üniversiteye ilerleyen yolda, lisede alacakları eğitimin en iyi şekilde alınabilmesi için kendilerini hazırlamış ve geliştirmiş olacaklar.

Böylelikle öğrenciler orta eğitim seviyesindeki eğitim süreleri boyunca alacakları eğitime en iyi şekilde hazırlanmaları için başlatılan bu uyum programına 2017-2017 eğitim-öğretim sezonunun başlangıcı ile beraber başlanacak.

DİĞER HABERLER