TEKNOLOJİ

Yayın Tarihi: 30.08.2013 Cuma 13:53:00

Çevre Dostu Biyoenerji Üretimi

Çevre Dostu Biyoenerji Üretimi

Karabük Üniversitesi (KBÜ) tarafından hazırlanan ve TÜBİTAK tarafından kabul edilen "Tarım, Enerji ve Çevre Dostu Projesi" imza töreni ile başlatıldı.

KBÜ Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal'ın makamında düzenlenen imza törenine, proje yöneticisi KBÜ Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Öğretim Üyesi Enerji ve Çevre Teknolojileri Birimi Müdürü Prof. Dr. Durmuş Kaya, proje ortağı olan Kocaeli Yenilenebilir Gübre Hayvancılık Üretim Teknolojileri ve Sistemleri Pazarlama Enerji ve Elektrik ortakları Veysel Akbulut ve Murat Takunyacı katıldı.

Törende konuşma yapan Uysal, Türkiye'nin bir tarım ve hayvancılık ülkesi olduğunu, fakat bunların yan ürünlerinden asla bugüne kadar optimum şekilde faydalanmayı başaramadığını söyledi.

Karabük Üniversitesi'nin konsept olarak Türkiye ve Avrupa'da ilk olan hayvansal atıklardan biyoenerji ve biyo ürün üretecek bir projeyi TÜBİTAK'a kabul ettirdiğini ve şimdi tarafların imza için bir araya geldiğini anlatan Uysal, " Dünyada ki bütün savaşların enerji üzerine yapıldığı bir dönemde Karabük Üniversitesi'nin bilimle bu savaşa katılıyor olması bizi ziyadesiyle mutlu etti. Kocaeli Yenilenebilir Gübre Hayvancılık Üretim Teknolojileri ve Sistemleri Pazarlama Enerji Elektrik firması projemizi uygulayacak. Ülkemizin kalkınmasının bu tür projelerden geçtiğine canı gönülden inanıyor ve sizleri gösterdiğiniz bu üstün başarıdan dolayı tebrik ediyorum" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Uysal ve Takunyacı projenin protokolünü imzalayarak başlattılar.


Etiketler ,

DİĞER HABERLER