TEKNOLOJİ

Yayın Tarihi: 16.05.2014 Cuma 17:19:00

Donun Zararlarını ORDUR ile Önleyecekler

Donun Zararlarını ORDUR ile Önleyecekler

Meyve ve sebzeleri olumsuz yönde etkileyen zirai don sonrası ailelerinin mağduriyetini gören Ordu Anadolu Lisesi öğrencileri, bu tür afetlerin tekrar yaşanmaması için proje geliştirdi TÜBİTAK Projesi kapsamında "Organik Durdurucu" isimli proje hazırlayan öğrenciler, bazı ürünlerin zirai dondan daha az etkilenmesini sağlamayı amaçlıyor.

Meyve ve sebzeleri olumsuz yönde etkileyen zirai don sonrası ailelerinin mağduriyetini gören Ordu Anadolu Lisesi öğrencileri, bu tür afetlerin tekrar yaşanmaması için proje geliştirdi.

TÜBİTAK Projesi kapsamında "Organik Durdurucu" isimli bir proje hazırlayan öğrenciler, bazı ürünlerin zirai dondan daha az etkilenmesini amaçlıyor.

Okulun 10. sınıf öğrencisi İlayda Öztürk yaptığı açıklamada, kısa adı ORDUR olan "Organik Durdurucu" adında proje hazırladıklarını belirterek, "Bu yıl ilimizde oluşan, başta fındık olmak üzere kivi ve ceviz gibi meyvelerin dondan etkilenmesinden ve üreticilerin de kayıplarından yola çıkarak, bu zararın her yıl tekrarlanmasını nasıl engelleriz sorusundan hareketle bu projeyi hazırladık" dedi.

Köyde bahçelerde bulunan, halk arasında "Taflan" diye bilinen karayemiş ağaçlarının dibinde ot yetişmediğini fark ettiklerini anlatan Öztürk, "Buradan da taflan yapraklarında bir zehir olabileceği sonucuna vardık. Biraz araştırma yaptıktan sonra Taflan yaprağının içerisinde bulunan zehirli maddenin, bitkilerin gelişimini yavaşlattığını öğrendik. Biz de bu maddeyi zamanında kullanıp özellikle don zamanlarında bitkinin yavaşlamasını ve daha sonradan meyve vermesini sağlayarak kayıpları azaltmayı amaçladık" diye konuştu.

Akademisyenlerden destek

Projeyi hazırlamak için Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesindeki bazı öğretim üyelerinden destek aldıklarını kaydeden Öztürk, "Onlar bize bitki üzerinde deney yapmamıza olanak sundular. Sonuç itibarıyla ortaya bu proje çıktı. Şu ana kadar denemelerimizde istediğimiz sonuçları aldık" dedi.

Proje ekibindeki öğrenci Büşranur Gönül de bitkilerin gelişimini geciktiren maddenin hazırlanışını anlatarak, şunları kaydetti:

"Öncelikle maddeyi oluşturmak için yeni çıkan karayemiş yapraklarını tercih ediyoruz. Yeni filizlenmiş olması gerekiyor. Topladığımız bu yaprakları öğüterek suyunu elde ediyoruz. Daha sonra elde ettiğimiz bu sıvının 4 katı kadar suyla cam şişenin içerisinde, alüminyum folyo içerisinde muhafaza ederek dolapta bir hafta süreyle bekletiyoruz. Bir hafta bekledikten sonra bu hazırladığımız karışımı bitkilere dökmek suretiyle uygulamasını gerçekleştiriyoruz. Amacımız bir daha çiftçilerimizin dondan zarar görmemesi. Görse bile bu zararı en aza indirmek."

Okulun biyoloji öğretmeni Tülin Alp ise öğrencilerinin, ailelerinin mağduriyetlerinden etkilenerek hazırladıkları projenin çok anlamı bulduğunu dile getirerek, "Okulumuzda birçok proje üretilirken Büşranur ve İlayda öğrencilerimizin güncel bir konu üzerinde proje hazırlamaları bizleri çok mutlu etti. Öğrencilerimizin bakış açılarının çok geliştiğine inanıyoruz. Bu projeyle öğrencilerimizin çiftçilere bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz. İnşallah gelecek yıllarda proje gerçek amacına ulaşır" ifadelerini kullandı.

Alp, kendilerine proje konusunda destek sağlayan Ordu Üniversitesine teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER