TEKNOLOJİ

Yayın Tarihi: 20.09.2018 Perşembe 10:20:00

Gıda israfına dijital son!

Gıda israfına dijital son!

Türk girişimci Olcay Silahlı, kurduğu dijital platform Fazla Gıda’yla gıda israfına savaş açtı. Silahlı, kurduğu sistemi başta Ortadoğu olmak üzere yurtdışına da ihraç edecek.

Gıda israfına dijital olarak son vermek için yola çıkan Fazla Gıda, kurduğu sistemi yurtdışına ihraç etmek için düğmeye bastı. Fazla Gıda, satılamayan gıdaların değerlendirilmesi, atıl ürünlerin ekonomiye ve çevreye kazandırılmasını sağlamak için yola çıkan teknoloji platformu. Olcay Silahlı ve Arda Eren adlı iki genç girişimci tarafından kuruldu.

Fazla Gıda Kurucu Ortağı ve CEO’su Olcay Silahlı, dünyada her yıl 1.3 milyar ton gıdanın insan tüketimi için üretilip atık olduğunu anımsatarak, kurdukları dijital sistemle perakende, toptancı, üretici, oteller ve restoran tarafında çalıştıklarını ve bu sayede bir buçuk yılda 2 bin 50 ton gıdayı geri kazandırdıklarını söyledi.

Sistemlerinde atık ve gıda dönüşümünde gıda bağışı, geri dönüşüm ve satış şeklinde seçenekler sunduklarını dile getiren Silahlı, “Türkiye gıda atık geri dönüşümünde yüzde 2’yle kötü durumda. Gelişmiş ülkelerde bu oran yüzde 70. Daha gidilmesi gereken çok yol var. Gıda atığı bağış, hayvanlara yem ya da biyogaz olarak değerlendirilebiliyor. Türkiye ve dünyadaki sorun bu seçeneklerden hepsi için farklı kurumlara başvurulması gerektiği. Biz hepsi için tek noktadan çözüm sunuyoruz. Firmalar, kurumlar ve dernekler durumlarını görerek ona göre gıda atıklarını değerlendirebiliyor” dedi.

Milyonlarca ton

Türkiye’de yılda 65 milyon tonluk gıda atığı çıktığını aktaran Silahlı, “Biz 1.5 yılda 2 bin 600 ton geri kazandırdık. Bu da 4 milyon 200 bin öğün yapıyor. Bir Ankara’yı doyuracak kadar bir gıda. Hedefimiz aylık 10, 20 bin ton atığa ulaşmak. Buna da ulaşmak hiç zor değil. Bunun zorluğu ise firmaların atık yönetim sistemini değiştirmemizde. Firmalara giderek bunu sağlıyoruz. İç prosedürlerin de değişmesi gerekiyor. Firmaların işi üretmek, pazarlamak ve satmak. Atığa odaklanamıyorlar. Biz onlardan devralıp, bu konuda eğitim veriyoruz” dedi.

Olcay Silahlı, şu anda 25 ilde faaliyetleri olduğunu kısa sürede 40 ile çıkmak için de çalıştıklarını dile getirdi. Kurdukları sistemi ihraç etmek istediklerini de vurgulayan Silahlı, ilk etapta Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’yı hedeflediklerini, dünyanın her yerine açılmak istediklerini, gıda atığının sadece Türkiye’nin değil dünyanın sorunu olduğunu kaydetti. Silahlı, dünyada kendilerininki kadar kapsamlı dijital bir çözüm olmadığını da iddia ederek, Çin ve Hindistan gibi nüfusu büyük ülkelerin de odaklarında olduğunu kaydetti.

DİĞER HABERLER