TEKNOLOJİ

Yayın Tarihi: 13.04.2014 Pazar 06:00:00

İnternet Üzerinden Hizmet Vermeye Başladı

İnternet  Üzerinden Hizmet Vermeye Başladı

Türkiye’de üretilen ve tüketilen gıdaların protein, yağ, karbonhidrat, vitamin, mineral gibi besin öğeleri, Ulusal Gıda Kompozisyon Veri Tabanı Türkomp’ta toplandı.

Türkiye’de üretilen ve tüketilen 13 gıda grubundaki 500 gıdaya ait 63 bin verinin bir araya toplandığı Ulusal Gıda Veri Tabanı TürKomp internet üzerinden hizmet vermeye başladı.

TÜBİTAK KAMAG 1007 proje destekleri kapsamında gerçekleştirilen “Ulusal Gıda Kompozisyonunun Belirlenmesi ve Yaygın Sürekli Paylaşım Sisteminin Oluşturulması” projesi başarıyla tamamlanarak; tarım, gıda, beslenme, diyet ve sağlık alanında yapılan tüm çalışmalarda doğrudan kullanılmak üzere Türkiye’yi temsil eden gıda bileşen veri üretme sistemi TürKomp kuruldu.

TürKomp’ta uluslararası standartlara göre 13 gıda grubuna yer veriliyor. İşlenmemiş ve işlenmiş gıda sayısının hemen hemen eşit olduğu sistemde, sanayileşmiş geleneksel gıdalara da ayrıca yer veriliyor. Her ürün için ayrı örneklem protokolünün hazırlandığı araştırmada, işlenmemiş gıda örneklemi 2 yıl tüm Türkiye’den, işlenmiş gıda örneklemiyse 1 kez 3 büyük ilden yapıldı.

Verilerin bölge bazında da gösterildiği TürKomp’ta aramalar; “gıdaya”, “bileşene”, “beslenmeye” göre yapılabiliyor. İki farklı gıda, aynı ekran üzerinde bileşenleri yönünden karşılaştırılabiliyor, bileşenlere göre gıdalar çoktan aza doğru sıralanabiliyor ve “beslenme çantasıyla” günlük enerji ve besin ögesi düzeyleri kolaylıkla hesaplanabiliyor. 

Etiketler ,

DİĞER HABERLER