TEKNOLOJİ

Yayın Tarihi: 25.10.2017 Çarşamba 11:10:00

Patates kullanarak üretti

Patates kullanarak üretti

Patates nişastasından çöp torbası üreten şirketin İş Geliştirme Koordinatörü Tiritoğlu, "Doğaya attığınız zaman patates olduğu için normal bir gıda gibi çözünmeye başlıyor.'' dedi.

Patates nişastasından çöp torbası üreten şirketin İş Geliştirme Koordinatörü Gökhan Tiritoğlu, organik çöp poşeti üretimine ilişkin açıklamalarda bulundu.

'Bio-çözünür torbaların patates veya mısır nişastasının sertifikalı ve tam çözünebilir bir polimerle harmanlanmasıyla elde edildiğini dile getiren Tiritoğlu, "Patates nişastasından çöp torbası da bio-çözünür bir malzeme. Organik olduğu, doğada kendiliğinden çözündüğü için bir zamana gerek kalmıyor. Patatesten üretilen bir malzeme. Dolayısıyla doğaya attığınız zaman patates olduğu için normal bir gıda gibi çözünmeye başlıyor.'' dedi.

Tiritoğlu, patatesten üretilen çöp torbalarının tamamen plastikleştirici barındırmayan bir şekilde üretilmesi sayesinde çevresel bir avantaj oluşturduğunu belirterek, bu işe çevresel odaklı değer veren kişilerin, bunu kullandıkları zaman çevreye bir katkısı olabileceğini düşünen insanların alıp tüketebileceği bir ürün olduğunu söyledi.

Marketlerdeki çöp poşeti kullanımının sınırlanmaya başladığını ifade eden Tiritoğlu, kontrol edebilecekleri ambalaj atıklarının kontrolünü ve geri dönüşümünü sağlayıp kullanılan yerlerde market poşeti yerine alışveriş çantalarını tercih etmek gibi projeler üreteceklerini kaydetti.

Özel torbayı üretmek için kullanılan patateslerin gıda olarak tüketilmeyecek kadar fazla nişasta barındırdığını, bu nedenle besin kaynakları açısından olumsuz bir etkinin söz konusu olmadığını dile getiren Tiritoğlu, "Patates nişastanın içerisindeki yapısal bütünlük özelliklerinden yola çıkarak kaliteli, sağlam, katkısız, doğada çözünebilir, üstelik kullanım olarak diğer çöp torbalarına kıyasla hiçbir dezavantajı olmayan bir çöp torbası ürettik." dedi.

DİĞER HABERLER