TEKNOLOJİ

Yayın Tarihi: 03.01.2018 Çarşamba 12:25:00

Projeye 150 bin lira destek

Projeye 150 bin lira destek

Civcivlerin cinsiyetini belirlemeye yönelik geliştirilen projeye destek geldi.

Kahramanmaraş’ın Elbistanlı ilçesinde mühendisler Emre Yevgi ve Özer Baltacı’nın, civcivlerin cinsiyetinin belirlenmesi için geliştirdikleri ‘Autogender’ isimli proje, yaklaşık 7 bin başvuruyu geride bırakarak ‘TÜBİTAK 1512 Bireysel Genç Girişimci’ programı kapsamında 150 bin TL destek almaya hak kazandı.

Erciyes Üniversitesi’nden mezun olan Elektrik-Elektronik Mühendisi Emre Yevgi (27) ile Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan aynı yaştaki Özer Baltacı, dünya genelindeki piliç sektörünün önünü açacak bir projeye imza attı.

Elbistanlı mühendisler, patent başvurusunu yaptıkları yazılımla, sadece Türkiye’de değil dünya genelindeki piliç sektörünün en büyük sorunlarından birini kökten çözüme kavuşturacak ve milyonlarca liralık masraftan kurtaracak.

Buluş, kuluçkadan çıkan 1 günlük civcivin cinsiyeti tespit etmeye yarayan elektronik düzenekten meydana geliyor ve cinsiyet tespit işlemi manuel olarak uzman kişiler tarafından gerçekleştiriliyor.

Dünya genelinde çoğunluğunu Güney Korelilerin oluşturduğu çok kısıtlı istihdam havuzundaki insanların, 3 yıl gibi bir eğitimden sonra uzmanlaşabildiği ve adına seksör denilen kişilerin yaptığı civcivlerin cinsiyetini belirleme işi, bilgisayar yazılımı ile 3 saniye gibi kısa bir sürede yapılabilecek. ‘Auotogender’, yüzde 1-2 gibi çok düşük hata payı ile çalışacak.

DİĞER HABERLER