TEKNOLOJİ

Yayın Tarihi: 09.11.2017 Perşembe 14:40:00

Türk bilim insanlarından müthiş buluş

Türk bilim insanlarından müthiş buluş

Türk bilim insanları, yapılan araştırmalar ışığında; katranın yüksek seviyede antikanser ve antioksidan etkiye sahip olduğu sonucuna ulaştı.

Anadolu topraklarında asırlardır değişik amaçlarla kullanılan katranın yüksek derecede antibakteriyel, antioksidan ve antikanser etkinliğe sahip olduğu Üsküdar Üniversitesi’nin ortağı olduğu projede kanıtlandı.

Yeni kanser ilaçlarının keşfinde kullanılabilecek

Fransa, Türkiye ve Fas ortaklığında yürütülen Katran projesinde sona gelindi. Geçmişte ve Günümüzde Akdeniz’de Tıbbi Ağaç Katranı (Past And Present Medicinal Wood Tars in The Mediterranean) isimli projede Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhsin Konuk projenin Türkiye yürütücüsü, Yrd. Doç. Dr. Kaan Yılancıoğlu ise araştırmacı olarak yer aldı.

ONGUENT Projesi ekibinin Üsküdar Üniversitesi’ndeki son bilimsel toplantısında, katranın yüksek derecede antibakteriyel, antioksidan ve antikanser etkinliğinin bulunduğu araştırmacılar tarafından paylaşıldı.

Uzun soluklu çalışmanın sonuçları, yeni kanser ilaçlarının keşfinde kullanılma potansiyeli taşıdığı gibi, başka birçok hastalığın ilacı olabilecek yeni moleküllerin katran içerisinde bulunduğunu gösterdi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kaan Yılancıoğlu, “Dirençli bakterilerin yol açtığı ölümlerin önüne geçilebilmesinin yanı sıra çoklu ilaç dirençli bakterilere karşı etkinliği olan moleküllerin de katran içerisinden elde edilmesinin yolu açılarak, bilimsel alanda önemli sonuçlar elde edildi” dedi.

DİĞER HABERLER