TEKNOLOJİ

Yayın Tarihi: 03.12.2015 Perşembe 15:57:50

Türk mühendisten muhteşem icat!

Türk mühendisten muhteşem icat!

Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Habil Kalkan, gıda sektörüne faydalı muhteşem bir icat yaptı.

Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Habil Kalkan, incir, fındık, fıstık gibi Türkiye açısından da ekonomik öneme sahip olan kuru gıdalarda küflenmeye bağlı olarak bazı toksik maddeleri belirleyebilen cihaz geliştirdiklerini belirtti.

Türkiye'den ihraç edilen ürünlerin bir kısmı toksiklenme nedeniyle ihraç edildiği ülkeler tarafından iade edildiğini belirten Kalkan bunun için öğrencileriyle birlikte bir proje geliştirmeye karar verdiklerini vurguladı.

İncir ihracatı yapan bir firmayla yaptıkları iş birliği ile TÜBİTAK Destekli Projeler kapsamında yaklaşık 1 yılda "Hiperspektral Görüntüleme Sistemleri" adını verdikleri cihazı tamamladıklarını dile getiren Kalkan, "Hem incirin yüzeyinden yola çıkarak insan gözünün görebildiği ve göremediği dalga boylarında görüntüsünü alarak bu incirlerin ayıklanmasını yaptık.

Diğer nokta ise incirin içerisinde yer alan küflenme. Bunun dışarıdan görünmesi mümkün değil. Biz geliştirmiş olduğumuz bir çalışma ile bir nevi incirlerin gerçek zamanlı olarak röntgenini çekiyoruz" ifadesini kullandı.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER