TEKNOLOJİ

Yayın Tarihi: 22.02.2016 Pazartesi 14:56:06

Türkiye'nin ilk yerli nanomotoru üretildi!

Türkiye'nin ilk yerli nanomotoru üretildi!

Süleyman Demirel Üniversitesi’nden 10 kişilik bir ekip, TÜBİTAK desteğiyle geliştirilen proje kapsamında Türkiye’nin ilk yerli nanomotorunu üretti.

Proje yürütücüsü Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lütfi Öksüz, yaptığı açıklamada, nanomotorların bir saç telinin çapının 200’de biri büyüklüğünde olduğunu söyledi. Öksüz, “Parçacıkların içine ve dışına kaplamalar yapıyoruz. Bulunduğu ortamdaki sıvı veya gazla kendilerine hareket olanağı sağlıyorlar. Hareketinden dolayı ‘motor’ olarak adlandırılıyor. Bunlar canlı olmayan malzemeler. Karışımlarla bunları katman katman kaplayarak çeşitli kalınlıklarda üretiyoruz” ifadelerini kullandı.

Nanomotorların; tarım, tıp gibi alanlarda kullanıldığını söyleyen Öksüz, “Gelecek adına nanoteknoloji, üzerinde çalışılması, yatırım yapılması gereken bir alan. İnsan vücudunda bu motorları dışarıdan kontrol edebiliyoruz. Manyetiksel, ultrasonik dalgalar olarak bunları insan vücudunda istediğimiz yere yönlendirecek şekilde üretebiliyoruz. Bunlar hastalıkların teşhis ve tedavisinde kullanılabilecek motorlar. Çok küçük oldukları için istediğiniz yere yönlendirebilirsiniz. Vücuttaki kalıtsal problemleri teşhis edebilir, ilaç yükleyerek tedavi yapabilirsiniz” şeklinde konuştu.

Nanomotorları özellikle meme kanserinin teşhisinde kullanmak istediklerini belirten Prof. Dr. Lütfi Öksüz, testlerin öncelikle hayvanlar üzerinden yapılacağını sözlerine ekledi.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER