DÜNYA

Yayın Tarihi: 04.09.2012 Salı 13:21:00

ABD nin Süt Pazarı Türklerin Eline Geçti

ABD nin Süt Pazarı Türklerin Eline Geçti

Türkler, ABD nin süt ürünleri pazarını ele geçiriyor, Yoğurt Kralı Hamdi Ulukaya dan sonra, bu kez Recep Arınık, ABD nin Peynir kralı olmaya hazırlanıyor.

Amerika'nın süt ürünleri pazarına Türkler damgasını vuruyor. ABD'de Yunan usülü ürettiği süzme yoğurt ile yüzde 20 pazar payı alarak liderliğe oturan, Chobani markasının yaratacısı 'Yoğurt Kralı' Hamdi Ulukaya'nın ardından bu kez bir başka Türk, peynir pazarının liderliğe oynuyor. Recep Arınık'ın Balıkesir'de küçük bir bakkal dükkanında temellerini attığı Teksüt markalı peynirler, Amerikalılar'ın sofrasını süslüyor.

SEL OLDU, MARKA DOĞDU

1950'lerde Balıkesir'de küçük bir bakkal dükkanı işleten Recep Arınık'ın hayatı, 1956'da yağan yoğun yağmurla değişir. O gün sel olunca, mandıralar Arınık'ın köylerden aldığı sütleri satın almaya gelmez. Arınık da sütler ziyan olmasın diye mayalayıp yoğurt yapar, ürettiği yoğurt o kadar beğenilir ki, Arınık, bakkallıktan yoğurtçuluğa, ardından kaşar ve peynir üretimine geçer... Teksüt Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık, babası Recep Arınık'ın hikayesini böyle anlatıyor. Teksüt'ün Balıkesir'de başlayan öyküsünün ABD'ye kadar uzandığını söyleyen Arınık, 'Geçen yıl ABD'ye ihracatımız 4 milyon dolara yaklaştı. Artık ABD'deki beyaz peynir Yunanlılarındır algısını yıkmak ve Amerika'nın Türk peynircisi olmak için çalışıyoruz' diye devam ediyor.

YÜZDE 20 BÜYÜYECEK


BALIKESİR ve Gönen bölgesindeki 10 binden fazla süt üreticisinin sütünü Teksüt'ün alıp işlediğini vurgulayan Cevdet Arınık, günde ortalama 350-400 ton süt işlediklerini, bunu iç pazar ile ABD ve Irak'a sattıklarını belirtiyor. 2011'i 153 milyar TL ciroyla kapattıklarını, bunun 3.7 milyon dolarının Amerika'ya ihracattan geldiğini vurgulayan Arınık, '2006'dan beri de Irak'a devamlı satışımız var. ABD'ye ise 1997'den beri satış yapıyoruz. ABD oldukça zor bir pazar. Ama burada tutunmayı başardık' diyor. Arınık, 2012'yi yüzde 15-20 büyüme ile tamamlamayı hedeflediklerini söyledi .

Süt pazarına giriyor


SÜT ürünleri üretimi yaptıklarını ancak, bugüne kadar yoğun rekabetin yaşandığı süt pazarına girmediklerini vurgulayan Arınık, 'Bu konuda tavrımızı değiştirdik. Güncel yatırımlarımız var. UHT süt hattı için tesis kuruyoruz. Süt üretimine yılsonuna kadar geçmeyi planlıyoruz' dedi.

Problemli süt satanı afişe ediyoruz


Köylerde son teknolojiyle kurulmuş süt toplama merkezleri olduğunu söyleyen Arınık,  'Soğutma tankları içerisinde tesisimize kadar soğuk zincir kırılmadan gelen sütler, tesise girmeden önce tahlil ediliyor ve problem yoksa üretime alınıyor. Yıllardan beri antibiyotikli sütü asla tesisimize sokmadık. Gelen her süt, tesise girmeden önce çeşitli testlerden geçiriliyor. Bir problem varsa, problemli süt, üreticisine iade ediliyor ve o üretici afişe ediliyor. Yıllar içinde bir disiplin oluştu. Neredeyse hiç sorun yaşamıyoruz' dedi.

DİĞER HABERLER