DÜNYA

Yayın Tarihi: 09.12.2016 Cuma 12:29:59

Afrika'da neler oluyor?

Afrika'da neler oluyor?

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Afrika'daki kuraklık ve güvensizlik ortamının tarımı olumsuz etkilemesi nedeniyle gıda sorunlarının devam ettiğini duyurdu.

FAO'nun yayımladığı raporda, "Çad, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Güney Sudan'daki güvensizlik ortamının neden olduğu göç olguları yüzünden tarım faaliyetleri yavaşladı. İklimsel değişikliklerin düzensiz yaşanması da tarımı olumsuz etkilemesiyle yaşam şartları zorlaştı." ifadelerine yer verildi.
 
Raporda, yüksek hava sıcaklıklarına neden olan ve Pasifik Okyanusu üzerinde görülen güçlü El Nino hava olayının, Madagaskar, Malavi ve Mozambik gibi çeşitli sıkıntıların yaşandığı ülkelerin kalkınmasına engel olduğu da kaydedildi.
 
Nijerya'da 8 milyondan fazla kişinin gıda sorunuyla karşı karşıya olduğu, Boko Haram örgütünün faaliyet gösterdiği ve ülkenin kuzeyinde bulunan bölgelerde alım gücünün zayıfladığına işaret edilen raporda, Afrika ülkelerinden Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Kongo, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Cibuti, Eritre, Etiyopya, Gine, Kenya, Liberya, Libya, Lesotho, Madagaskar, Malavi, Mali, Moritanya, Mozambik, Nijer, Nijerya, Gine, Sierra Leone, Somali, Güney Sudan, Sudan, Svaziland, Uganda ve Zimbabve'nin yurt dışından gıda desteğine muhtaç olduğu belirtildi.

[ucluhaber]
 
Etiketler afrika, afrika açlık, fao, bm,

DİĞER HABERLER