DÜNYA

Yayın Tarihi: 11.05.2016 Çarşamba 10:03:33

Avrupa TTIP için gıda güvenliğinde taviz yok!

Avrupa TTIP için gıda güvenliğinde taviz yok!

AB ile ABD arasında müzakereleri devam eden Transatlantik Yatırım ve Ticaret Ortaklığı (TTIP) konusunda Avrupa kanadından sesler yükselmeye devam ediyor.

ABD ile ABD arasında dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşması olması hedeflenen Transatlantik Yatırım ve Ticaret Ortaklığı (TTIP) müzakereleri, ABD Başkanı Barack Obama ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in “TTIP’i 2016 sonuna kadar imzalamak istiyoruz” açıklamaları üzerine hızlanmıştı.

Der Spiegel’e konuşan Almanya Tarım Bakanı Christian Schmidt, “ABD taleplerimiz doğrultusunda hiçbir ciddi adım atmadı” dedi. Almanya otomotiv sanayinin TTIP’ten olumsuz etkilenmesine izin vermeyeceklerini vurgulayan Schmidt, “Eğer ABD’liler otomotiv sektöründe bizden bir taviz alabileceklerini düşünüyorlarsa yanılıyorlar” diye konuştu.

TTIP’in en çok etkileyeceği alanlardan biri olan tarım ve gıda güvenliği konularına da değinen Almanya Tarım Bakanı Christian Schmidt, “Otomotiv sektöründe ABD’nin vereceği tavizler karşılığında bizden de üst düzey gıda güvenliğimiz konusunda taviz talep etmeleri kabul edilemez. Gıda güvenliği standartlarımızdan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Daha önce kültür-sanat politikalarını ABD’nin ve Hollywood’un hegemonyasına teslim etmemek için kültür-sanat başlığını TTIP metinlerinden çıkartan Fransa’dan da önceki hafta benzer bir açıklama geldi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande yaptığı açıklamada, “Anlaşmanın kamusal hizmetler, kültür-sanat ve gıda güvenliği alanlarında dayattıkları kabul edilemez. TTIP, düzenlemelerin olmadığı bir serbest ticaret bölgesi öngörüyor. Anlaşmanın bu haline kesinlikle hayır diyeceğiz” değerlendirmesini yapmıştı.

Avrupa’da çok sayıda parti, sendika ve toplumsal örgüt tarafından aylardır anlaşmaya karşı düzenlenen kitlesel eylemlere bir yenisi İtalya’da eklendi. İtalya’da hafta sonunda Roma’daki San Giovanni Meydanı’nı dolduran on binlerce kişi TTIP’i protesto etti.
İtalya’nın en büyük sendikalarından Genel Sendikalar Konfederasyonu (CGIL) tarafından örgütlenen, diğer demokratik kitle örgütlerinin de destek verdiği eyleme katılan göstericiler, “NATO ve TTIP’e hayır” sloganları attı.

Avrupa’da çok sayıda sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek başlattığı Stop TTIP (TTIP’i durdurun” imza kampanyasında da yaklaşık 3.1 milyon imza toplanmış ve Kasım ayında AB’ye iletilmişti.

Türkiye, AB ile Gümrük Birliği anlaşması nedeniyle TTIP’in olası olumsuz etkilerinden korunmak için Gümrük Birliği anlaşmasının revize edilmesini istiyor. AB ile bu konuda çalışmalar da başlatılmış durumda.


[ucluhaber]

DİĞER HABERLER