DÜNYA

Yayın Tarihi: 25.02.2013 Pazartesi 21:08:00

Avrupa'da 'at eti' skandalı büyüyor!

Avrupa'da 'at eti' skandalı büyüyor!

Avrupa, “at eti” skandalıyla çalkalanıyor. Nestle ve Ikea gibi büyük firmalar, ürünlerini piyasadan çekmek zorunda kaldı.

Ikea, Çek Cumhuriyeti’nin yaptığı denetim sonrası, içinde at eti olduğu tespit edilen “İsveç köftelerini” 14 Avrupa ülkesinde piyasadan çekti.

BBC’nin haberine göre, Çek Cumhuriyeti Veterinerlik İdaresi tarafından yapılan araştırma sonrası, İsveç’te paketlenen 1kg’lık köfte paketlerinde at eti bulunduğu saptanmış, hemen ardından Ikea’nın açıklaması gelmişti.

Firma önce facebook hesabından ülkedeki köfte satışlarını durdurduğunu açıkladı ardından, Slovakya, Macaristan, Fransa, İngiltere, Portekiz, Danimarka, Belçika, İspanya, İtalya, Yunanistan,Kıbrıs ve İrlanda’ya da aynı muhteviyatta etin ihraç edildiğini duyurdu.

Associated Press’nin haberine göre, 760 kg paket köftenin Çek raflarında satışı durduruldu.

Öte yandan Ikea’nın iddiası, 2 hafta önce kendi tesislerinde uygulanan testlerde kesinlikle at etine rastlanmadığı, buna rağmen testlerin tekrarlanacağı yönünde oldu.

İspanya Tarım Bakanlığı ise, Nestle’nin ürünlerinde de at eti olduğu iddiasında bulundu. Bunun üzerine firma, önce ürünlerinin gıda güvenilirliği testlerini geçtiğini belirtse de ardından web sitesi aracılığıyla, İspanyol firma Servocar’dan edindikleri etlerde at DNA'sına rastladıklarını ve toplam 7 ürünü piyasadan çektiklerini duyurdu.

Nestle sözcüsü, BBC’ye yaptığı açıklamada dağıtımcılarında görülen bir üründeki problemin tüm ürünlerine yayılmış olmasının söz konusu olmadığını iddia etti ve biz ürünlerimizi “deli gibi test ediyoruz” dedi.

Maliyetleri düşürelim derken, gıda güvenilirliğini göz ardı ediyorlar

Geçtiğimiz ay İngiltere ve İrlanda’da dondurulmuş gıdalar ve burgerlerde at eti bulunduğundan beri, Avrupa’nın geri kalanında da et ürünlerinde at eti izleri bulunmaya başlandı.

BBC’den Christian Fraser’ın aktardığına göre, Avrupa’da gıda perakendecileri soğuk hava depolarının, et kesiminin en ucuz olduğu yerleri seçen karmaşık bir ağın parçaları olarak çalışıyorlar. Son birkaç haftadır yaşananlar, ulusal gıda güvenilirliği konusunda, yöneticilerin başarısız olduğunu gösteriyor.

Gelişmeler dolayısıyla bir araya gelecek olan tarım bakanlarının, Avrupa Birliği toplantılarındaki planlı gündeminin kırsal topluluklar ve balıkçılık politikaları olmasına rağmen, yaşanan skandal dolayısıyla, gündemin “at eti” olarak değişeceği öngörülüyor.


Editör;

Ümit ÖZTEK
Gıda Mühendisi

DİĞER HABERLER