DÜNYA

Yayın Tarihi: 30.03.2020 Pazartesi 16:28:55

Bitki bazlı proteinlerde gelişmeler

Bitki bazlı proteinlerde gelişmeler

AgFunder'ın altıncı yıllık Agri-FoodTech yatırım raporuna göre, tarım-gıda teknolojisi endüstrisine yapılan yatırımlar 2019'da neredeyse 20 milyar dolar oldu.AgFunder'ın altıncı yıllık Agri-FoodTech Yatırım Raporu'nda Yenilikçi Gıda kategorisine dahil edilen alternatif proteinler, bir yıl öncesinden aldığı fonu ikiye katlayarak en büyük yatırım alanlarından birini temsil ediyor.

Alternatif protein yatırımındaki kayda değer büyümenin bir nedeni de, kesinlikle yakında 9 milyar doların üzerinde bir değere ulaşan Beyond Meat'in halka arzı idi. Tüketiciler kırmızı et için bitki bazlı alternatiflerle daha rahat hale geldi: Birkaç yıl önce, Burger King'de İmkansız Bir Whopper veya Taco Bell'de bitki bazlı bir sığır taco sipariş edebileceğinizi kim düşünebilirdi?

Ancak, kırmızı et yerine geçmesi için izlenecek tek alternatif protein değildir. AgFunder, yatırımcıların ve nihai müşterilerin kanatlı, domuz eti, deniz ürünleri ve diğer proteinlerin yerine geçmesi için ilgilendiğini bildiriyor.

S2G Ventures'ın Genel Müdürü Matthew Walker'a göre, bir gıda ve tarım girişim sermayesi fonu olan S2G Ventures'taki liderler, proteinleri için olan ilgi ve yeniliğin devam ettiğini bildiriyor. Walker, “Daha sağlıklı bir gıda sisteminin iklim değişikliği, sağlık ve beslenme gibi kritik küresel sorunlara karşı az bilinen bir çözüm olduğuna inanıyoruz, bu nedenle bu alanı yakından takip ediyoruz” diyor.

Örneğin, Walker ve ekibi, kırmızı et yerine geçecek ürünlerin dışındaki alternatif proteinler için de gördükleri birçok olasılıktan heyecan duyuyorlar. Bitki bazlı peynirler geliştiren bazı şirketleri yakından izliyor ve ayrıca şirketlerin bitki bazlı, yosun bazlı ve mantar bazlı alternatif deniz ürünleri geliştirmeye devam etmesini görmeyi umuyor. S2G Ventures ekibi, geliştirilmekte olan birkaç alternatif protein bazlı anne sütü ürünü gördü bile.

Walker, “Bitki bazlı et ve bitki bazlı süt ürünleri üreten şirketler, ölçekli benimsenmeye doğru giderken, farklı ürünlerin girişim yatırımcı topluluğunun dikkatini çektiğini görebiliriz. Dünya artık alternatiflerden korkmuyor ve yiyeceklerde mümkün olanın sınırlarını zorlayan girişimcilerle çalışmayı dört gözle bekliyoruz” diyor.

Pek çok uzman, bitki bazlı proteinlerde devam eden gelişmelerin dünyadaki açlığı sonlandırmak için önemli olduğunu söylüyor. Çünkü birçok haşarat hayvanı küresel gıda kaynağından sağladığından daha fazla yiyecek alır: A Well-Fed World’e göre, bir gıda güvenliği ve çevre savunma örgütü, sadece bir pound kıyma elde etmek 25 kilo tahıl alabilirken, soya ve mercimek gibi ürünler sığır etinden daha fazla veya daha fazla protein üretebilir. İnsanları doğrudan beslemek için ekin yetiştirmek, hayvanları beslemek ve hayvanları otlatmak için ekin yetiştirmekten çok daha verimlidir. Bir dönüm arazi, hayvansal gıdalardan 12-20 kat daha fazla bitki bazlı gıda verebilir.


 

DİĞER HABERLER