DÜNYA

Yayın Tarihi: 21.04.2020 Salı 17:37:19

Çin'de Bambu Fareleri'nin tüketimi yasaklandı

Çin'de Bambu Fareleri'nin tüketimi yasaklandı

Çin, korona virüs salgının başladığı nokta. Ülkede en çok tüketilen hayvanlardan biri de bambu fareleri. Bu küresel bir salgın olan süreçte bambu farelerinin tüketiminin yasaklandığı bildirildi.

Koronavirüs (Covid-19) salgının başlangıç noktası olan Çin’de salgının küresel bir salgına dönüşmesi sonucu bazı yasaklar da beraberinde getirildi. Pekin yönetimi dünyayı etkisi altına alan salgından önce Çinliler'in en sık tükettiği ‘besleyici’ olduğuna inanılan Bambu Fareleri'nin tüketimini yasakladığı belirtildi.

Korona virüs (Covid-19) salgının başladığı Çin’de salgınının küresel bir salgına dönüşmesi sonucu bazı yasaklar da beraberinde geldi. İngiliz medyasında yer alan habere göre, Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve şu ana kadar 2 milyon 400 binden fazla insanın enfekte olmasına, 165 binden fazla insanın da ölümüne neden olan korona virüs nedeniyle, ülkede sıkça tüketilen ve ‘besleyici’ olduğu öne sürülen Bambu Fareleri’nin tüketilmesine de yasak geldiğini aktardı.

Habere göre, Çin’de yetiştiriciliği yaygın olduğu belirtilen Bambu Fareleri’nin boyları 50 santimetreye ve 11 kiloya kadar ulaşabiliyor.DSÖ'den ÇİN'e şartlı onay

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, vahşi hayvan pazarlarının yalnızca gerekli koşulları sağlaması durumunda yeniden açılması gerektiğini söyledi. Yeni virüslerin yüzde 70'inin hayvanlardan insanlara bulaştığının tahmin edildiğini kaydeden Ghebreyesus, yaşanacak başka salgınları önlemek için pazarlarda vahşi hayvan satışının düzenlenmesi gerektiğini dile getirmişti.

1 Mayıs’ta kedi ve köpek satışı yasaklanacak

Koronavirüs salgının başladığı Çin’in Guangdong bölgesinde yer alan Shenzhen şehrinde de, köpek ve kedi eti satışı ve tüketimi 1 Mayıs’ta yasaklanıyor. Alınan yasak kararının ardından kentin kedi ve köpek eti tüketiminin yasak olan Çin’deki ilk kent olacak.

 

DİĞER HABERLER