DÜNYA

Yayın Tarihi: 06.05.2020 Çarşamba 17:41:48

Ev çöreği ile gıda bankasına yardım

Ev çöreği ile gıda bankasına yardım

Covid-19 salgını nedeniyle ekonomik dar boğaza girenlerin sayısı dünyanın her yerinde arttı. Devletlerin verdiği destek her zaman yeterli olamıyor. Bu noktada toplumsal dayanışma devreye giriyor. ABD’li Whitney Rutz evde otururken başkalarına faydası dokunanlardan. Kızı ve ikiz kardeşiyle evde tarçınlı çörek yapıp açık artırmayla satıyor; parayı gıda bankasına bağışlıyor. 30 bin dolara (211 bin lira) ulaştı.

ABD'li Rutz, evden çalıştığını, iki yakın arkadaşının Covid-19’a yakalandığını anlattı. Rutz, “Kontrolümü kaybetmiştim. Bir gün bağıra bağıra ağladım. Sonra mutfağa girip demir tavalarımı aldım ve üç saat süreyle uğraştım. Ortaya dev bir tarçınlı çörek çıktı” dedi.

Arkadaşlarının sosyal medyada çöreğin fotoğrafını görüp, birer tane istediklerini ifade ettiklerini söyleyen Rutz şöyle devam etti: “Sonra aklıma çörekleri satma fikri geldi. Eşime ‘Sence bir tarçınlı çörek en çok ne kadar eder’ diye sordum. Ben 50 dolar eder diye düşünüyordum. Açık artırma düzenleme kararı aldık. İlk çörek 300 dolara satıldı. Yaptım sahibine bıraktım. İkinci açık artırmada en yüksek fiyatı veren kişi 750 dolara çörek satın aldı.”

Çöreklerden elde ettiği geliri Oregon Gıda Bankası’na bağışlama kararı aldığını belirten Rutz, onlarla iletişim kurduğunu ve sitelerinde bir bağış hesabı açtıklarını anlatarak, “Bağışlanan her 500 dolar için bir çörek yapıp yolluyorum. Ayrıca açık artırmaya da devam ediyorum bazı günler” dedi.

Gıda bankasının sorumlusu Susannah Morgan, “Her 1 dolar sayesinde üç yemek dağıtıyoruz. Şimdiye kadar Whitney Hanım'ın bize sağladığı 30 bin dolar sayesinde 90 bin kişiye yemek dağıttık” diyerek Rutz’a teşekkür etti. 

DİĞER HABERLER