DÜNYA

Yayın Tarihi: 02.09.2014 Salı 16:41:00

Gıda Krizi Uyarısı!

Gıda Krizi Uyarısı!

BM Gıda ve Tarım Örgütü, Ebola salgınının gıda krizine yol açabileceği uyarısında bulundu.BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından yayımlanan raporda...

BM Gıda ve Tarım Örgütü, Ebola salgınının gıda krizine yol açabileceği uyarısında bulundu.BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından yayımlanan raporda, Ebola salgınından en fazla etkilenen 3 ülkede halkın karantina altına alınmasının rekolteyi etkilediği, bu kişilerin tarım sektöründen uzak kaldığı, üretimin azaldığı ve gıda ürünlerinin fiyatlarının arttığını belirtildi.

Raporda, Batı Afrika'daki Gine, Liberya ve Sierra Leone'de halkın hareketlerinin kısıtlanmasının gıda maddelerinin pazarlanmasını da etkilediği, bu durumun panik nedeniyle gıda ürünlerinin stoklanmasına, gıda kıtlığına ve özellikle kent merkezlerinde bazı ürünlerin fiyatlarının aşırı yükselmesine yol açtığı vurgulandı.

FAO, bölgedeki temel gıda ürünleri pirinç ve mısırda bile kıtlık olabileceğine, tahıl ithalatına ihtiyaç duyan bu 3 ülkeden özellikle Liberya’nın, dışarıdan gelen ürünlere muhtaç kaldığına dikkati çekti.

Raporda, Liberya'nın başkenti Monrovia’nın temel gıda ürünü olan manyok fiyatının geçen ayın ilk haftasında yüzde 150 yükseldiği örneği verildi.

Dünya Gıda Programı'nın, 1,3 milyon kişiye 65 bin ton gıda yardımı yapmak için acil eylem planı oluşturduğunu hatırlatan FAO, rekolte dönemindeki iş gücü eksikliğinin azaltılması için önlemlerin ve rekolteden sonraki faaliyetlerin değerlendirilmesinin önemine işaret etti.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER