DÜNYA

Yayın Tarihi: 08.06.2019 Cumartesi 14:58:44

Gıda 'silah' olarak kullanılıyor

Gıda 'silah' olarak kullanılıyor

Birleşmiş Milletler (BM)'e bağlı Dünya Gıda Programı (WFP), Suriye'de silahlı tarafların binlerce dönümlük ekili alanı ateşe verdiğini ve gıda kaynaklarının 'savaş silahına' dönüştürüldüğünü bildirdi.

Tarafların tahribattan dolayı birbirlerini suçladığını belirten WFP Sözcüsü Herve Verhoosel, "İdlib ve Hama'nın kuzeyinde devam eden çatışmalar çok sayıda can kayıplarına neden oldu. Binlerce dönüm tarım arazisi ve hayati öneme sahip ürünler yakıldı. 300 bin kişi evlerinden kaçmak zorunda kaldı" dedi.

"Arpa, buğday ve sebze gibi mahsuller yok edildi" diyen Verhoosel, tarım alanlarının ve tarım sektörünün tahrip edilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Çiftçilerin savaşan taraflar arasındaki güç mücadelesi nedeniyle tarlalarına gidemediğini ve hasat yapamadığını aktaran WFP Sözcüsü, "Bir kez daha sivil nüfusun rehin alınması, gıdaların ve gıda dağıtımının savaş silahı olarak kullanılması kabul edilemez. Bu, bizim için çok önemli mesele" diye konuştu.

Ekin tarlalarını hedef alan saldırılar Kerkük gibi bölgelerde de yaşanmış, söz konusu yangınların sorumluluğunu terör örgütü IŞİD üstlenmişti.


 
Etiketler suriye, gıda, silah, ışid,

DİĞER HABERLER