DÜNYA

Yayın Tarihi: 02.03.2018 Cuma 16:15:00

Gıda tedariği takibe alınıyor

Gıda tedariği takibe alınıyor

Çinli e-ticaret devi JD.com, yurtdışı et ihracatçısından gelen sığır eti ürünlerinin ithalatını izlemek için bir Blockchain platformu çıkaracağını açıkladı.

Cuma günü yapılan bir açıklamaya göre, e-ticaret platformu Avustralyalı tedarikçi InterAgri ile angus sığır eti ürünlerini Çinli tüketicilere aktardığını ve üretim sürecinin bir blok zincirde izlenebilir olmasını sağlayacaklarını açıkladı.

JD.com, Blockchain teknolojisi sistemiyle etin işlendiği ve taşınmasının nasıl yapıldığı hayvancılığın yetiştirildiği yerler de dahil olmak üzere bir dizi bilgiyi kaydedecek. Şirket, kesin bir tarih açıklamamakla birlikte, sistemin bu baharda uygulanacağını açıkladı.

JD.com’daki CTO Chen Zhang, şunları söyledi:

“Çin’deki tüketiciler sadece kaliteli ithal ürünler istemiyorlar, gıdaların nereden ve nasıl verildiğine güvenebileceklerini bilmek istiyorlar ve blok zincir bize bu rahatlığı sağlamamıza yardımcı oluyorlar” dedi.

Blok zincir teknolojisinin benimsenmesi, Çin’deki e-ticaret platformları yoluyla ithal edilen ürünlerin kalitesiyle ilgili olarak yerli tüketiciler arasındaki güvenin arttırılması için JD.com’un devam eden bir çabasının parçası olarak geliyor.

JD.com perakende devi Walmart, IBM ve Tsinghua Üniversitesi ile birlikte Blockchain Gıda Güvenliği İttifak formu kurmada yardımcı oldu. Bu çaba, ülkenin gıda tedarik zincirine daha fazla şeffaflık düzeyi getirmek için Blockchain teknolojilerini denemek istiyor.

DİĞER HABERLER