DÜNYA

Yayın Tarihi: 13.06.2013 Perşembe 15:36:00

Hollanda'da Gıda Denetimi Sorunu

Hollanda'da Gıda Denetimi Sorunu

Gıda şirketleri ürünlerini düzenli olarak testlerden geçiriyor fakat etiketinde yazanlardan farklı bilgiler ortaya çıktığında bunu genellikle Hollanda Gıda ve Tüketim Malı Güvenliği Kurumu NVWA’ya bildirmiyor.

NOS haber servisi tarafından yapılan bir araştırma sonucuna göre, gıda şirketleri gerekli olan kuralları uygulamıyor. Bir çok gıda üretimcisi normalde etiketin üzerinde yazan bilgilerden farklı bilgilere sahip olsada, bunu Hollanda Gıda ve Tüketim Malı Güvenliği Kurumu NVWA’ya bildirmiyor.

Bazı uzmanlar ve olayla ilgisi bulunan kişiler arasında yapılan NOS araştırmasına göre, geçtiğimiz iki yıl içreisinde NVWA’ya yapılan yolsuzluk başvuru adeti 2 tane fakat bu rakam aslında çok daha yüksek.

Mevcut kurallara göre gıda güvenliğini tehdit eden bir durum arz ettiğinde en geç 4 saat içerisinde NVWA’ya bir uyarı gönderilmek zorunda. Fakat etikette olan bir yanlışlık veya yolsuzluk, aynı sığır etlerinin at eti ile karıştırıldığı gibi bir durumda kuruma başvuru yapmaya gerek yok.

Haftalık olarak bakıldığında şuanda görülenden daha fazla yolsuzluk yapıldığı belirtilen haberde, etiket üzerinde yapılan hatalar/yolsuzluklar için konuşan bir laborant, bu tür durumların başka şirketlere açıklanmadığını hatta üretimci firmanın yaptığı hatalarda dahi gerekli uyarıların yapılmadığını belirtiyor.

Bir laboratuarda at eti varlığı için altı bin numunenin test edildiği belirtilen haberde, genelde gelen numunelerde kroket, köfte, lazanya gibi ürünlerde at etine daha çok rastlandığı aktarıldı.

Laboratuvarın sadece bu testi yaptıran firma veya kişiye bilgi verdiği vurgulanırken, bu ürünlerin piyasadan kaldırılıp kaldırılmadığının takibinin çok zor olduğuna da dikkat çekildi.


Etiketler ,

DİĞER HABERLER