DÜNYA

Yayın Tarihi: 18.05.2017 Perşembe 13:05:00

İnsan sağlığını tehdit ediyor

İnsan sağlığını tehdit ediyor

Hayvanlarda kullanılan antibiyotik kullanımın insan sağlığını tehdit ettiğine dikkat çekmek adına Avrupa Komisyonu toplanırken Türkiye’de de kullanımını ve zararlarını sizler için araştırdık.

Avrupa Komisyonu antibiyotik kullanımındaki tehditlerinden dolayı vatandaşların bilinçlendirilmesi, ilgili kuruluşların görüşlerini toplamak ve ortak bir eylem planı oluşturmak için toplantı düzenledi.

Komisyon, uyuşturucudan dolayı Avrupa'da her yıl 25.000 ile 30.000 kişi öldüğünü ve bazı uzmanların, on yıl içinde dünyanın en büyük ölüm nedeninin ilaç direncinin düşmesinden dolayı olabileceğine inanıldığını söyledi. Tüm gıda sistemi dikkate aldığında bir vizyon eksikliği olduğunu belirten Avrupa Komisyonu, Avrupa'daki antibiyotiklerin % 70'inden fazlasının kullanılmasından sorumlu olan hayvan çiftliklerindeki aşı planlamalarını ve kontrollerini iyileştirmeye yönelik çalışmaların yoğunlaşılması gerektiğine dikkat çekti.

Antibiyotik kullanımının, insan ve hayvan sağlığına ne gibi zararlarının olduğunu, TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İstanbul 4. ve 5. Dönem Şube Başkanı, ISO 9001:2008, ISO 22000:2005 Baş Denetçisi Gıda Mühendisi Sedat Kuru’ya sorduk.

Dikkat çeken açıklamalarda bulunan Gıda Mühendisi Sedat Kuru, hayvanlara hastalıkları sırasında verilen antibiyotiğin, uygun kullanılmaması ile hayvanlar üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğuna vurgu yaparak, “Dozundan fazla veya az verilmesi hayvanlar için tehdit oluşturabiliyor. Antibiyotik kullanıldığında hayvanın belli bir süre kesime gitmemesi gerekiyor. “dedi.

Antibiyotik kullanımının hayvan sağlığında olduğu gibi insan sağlığına da zararları olduğunu ifade eden Kuru, antibiyotiğin kontrolsüz kullanımında vücudun antibiyotiğe karşı direncinin arttığını söylerek şöyle konuştu:

"İzin verilen, vücuttan ayrılıp kendini atan antibiyotikler var. Ancak kontrolsüz kullanıldığında, antibiyotik kullanımı zamanında kesim yapılırsa antibiyotik direk insan vücuduna karışıyor.  Antibiyotik kullanan hayvanın etini yenildiğinde, normal antibiyotik süresinde almanız gerekenden daha az veya o sırada aldığınız antibiyotikle daha fazla vücuda karıştığından antibiyotiğe karşı vücudun direnci artıyor. Boş yere antibiyotik kullanmamıza neden oluyor. Bu noktada hasta olduğumuzda antibiyotikle normal iyileşme sürecimizi daha da uzatabiliyor. Hatta bazen de iyileşemememize neden oluyor, bağışıklık sistemimiz zedeleniyor."

Gıda Gündemi Özel Haber /  Yasemin EKE

DİĞER HABERLER