DÜNYA

Yayın Tarihi: 18.07.2020 Cumartesi 18:05:35

Koronavirüs gıda fiyatlarını düşürecek

Koronavirüs gıda fiyatlarını düşürecek

OECD ile BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün ortak raporuna göre koronavirüs salgınının tarım ürünlerine talepte ve fiyatlarda düşüşe sebep olması bekleniyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ile BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nün açıkladığı ‘’Tarımsal Görünüm 2020-2029 Ortak Raporu’’’na göre koronavirüs dolayısıyla “tedarik zincirlerinde benzeri görülmemiş güvensizlik ve satın alma gücündeki büyük azalma” dünya çapında tarımsal üretimde orta vadede beklenen iyimser görünümü değiştirecek. DW’deki habere göre OECD Genel Sekreteri Angel Gurria virüsün özellikle gelişmekte olan ülkelerde hızlı bir şekilde yayıldığına dikkat çekerek bu durumun endişeleri daha da arttırdığını belirtti. Raporda pandeminin düşük gelirli ülke piyasalarında “tarihi şoklara” yol açacağı endişesi dile getirildi.

Gıda güvenliği tehlikede

Gelirlerdeki düşüş sebebiyle fiyatlardaki gerilemeye rağmen tarım ürünlerine talebin de azalması bekleniyor. Raporda bu durumun dünyadaki gıda güvenliğini daha da tehlikeye atabileceği uyarısı yapıldı. Rapora göre özellikle bitki yağları ve hayvanî ürünlere yönelik talep azalırken temel gıdalar bu eğilimden daha az etkilenecek. OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, pandemi nedeniyle domuz vebası, iklim değişimi ve çekirge istilası gibi tarım alanında beklenilen diğer sorunların ihmal edilmemesi konusunda da uyardı. Raporda, koronavirüs ve etkilerine rağmen tarım ürünleri üretminin 2029’a kadar dünya çapında yılda yüzde 1,4 oranında artacağı tahminine yer verildi. Üretimdeki artışta daha yoğun ekim yöntemlerinin kullanılması ve yatırımların yüzde 85’lik payı bulunacağı, büyümedeki yüzde 5’lik oranınsa ekim alanlarının genişletilmesinden kaynaklanacağı kaydedildi. Tarımsal üretimdeki büyümenin artan talebi karşılayacak seviyeye geleceği ve bunun fiyatların düşmesini de beraberinde getireceği belirtildi.


 

DİĞER HABERLER