DÜNYA

Yayın Tarihi: 04.04.2020 Cumartesi 15:39:50

Koronavirüsle ilgili korkunç gerçek! Bilim insanlarından buzdolabı uyarısı

Koronavirüsle ilgili korkunç gerçek! Bilim insanlarından buzdolabı uyarısı

ABD'li bilim insanları, koronavirüslerin 'yapışkan' virüsler olduğuna dikkat çekerek bazı yüzeylerde şaşırtıcı bir süre boyunca yaşayabileceğini iddia etti.Onbinlerce insanın ölümüne sebep olmasıyla birlikte tüm dünyayı tedirgin eden koronavirüs salgını ile ilgili çeşitli araştırmalar yürüten ABD'li bilim insanları, bu virüslerin doğaları gereği yapışkan olduğunu, buzdolabı gibi yüzeylerde şaşırtıcı bir süre boyunca yaşayabileceklerini iddia etti.

San Francisco'daki Gladstone Enstitüsünün önde gelen virologlarından Dr. Warner Greene, buzdolabına koyulacak tüm ürünlerin temiz olması gerektiğini belirterek, bu ürünlerin temiz olmamaları halinde ise birkaç dakika boyunca temizlenmesini tavsiye etti. Greene, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Koronavirüsler doğası gereği 'yapışkan' virüslerdir. Buzdolabı gibi yüzeylerde hızlı ölebilirler, ama tam aksine şaşırtıcı bir süre boyunca hayatta da kalabilirler. Mesele şu ki önce mikroplardan arındırmadan buzdolabınıza hiçbir şey koymayın."2010 yılında yapılan o araştırmaya dikkat çekti

Dr. Greene, Amerikan Mikrobiyoloji Derneği'nin 2010 yılında virüslerin sıcaklık ve nem ile ilişkisini incelemek amaçlı yaptığı bir çalışmaya dikkat çekerek, bu çalışmanın virüslerin düşük nem ve yaklaşık 4 derecelik sıcaklık ortamında geliştiği sonucunu ortaya koyduğunu ve bu koşulların buzdolabı içindeki ortam koşullarını işaret ettiğini söyledi.

Öte yandan, ekibiyle birlikte çok uzun bir süredir aşı ve tedavi yöntemi bulmak için çalıştıklarını belirten Dr. Greene, açıklamasına şöyle devam etti: "Bu koronavirüs için yeni bir antiviral olarak hızlı bir şekilde devreye sokulabilecek gelişmiş ilaç üretilip üretilemeyeceğini tespit etmek için çok çalışıyoruz."
 

DİĞER HABERLER