DÜNYA

Yayın Tarihi: 12.08.2014 Salı 13:05:00

Maviyemişin Bilinmeyenleri

Maviyemişin Bilinmeyenleri

Türkiye-Slovenya Projesindeki İşte O Kültür Meyvesi..

Son yıllarda dünya çapında popüler olmaya başlayan maviyemiş, ılıman iklime sahip düşük üzümsü meyve olarak bilinir. Sağlık açısından ve endüstride kullanılan önemli bir bitki olan maviyemiş, alternatif bir bitkidir. Maviyemiş kullanılarak meyve suyu, reçel, marmelat veya konserve yapılabilir. Kuru meyve olarak, ilaç ham maddesi olarak, süt ve yoğurt ile karıştırılarak, yaş pastalarda, meyveli ekmeklerde, kek ve çöreklerde, meyve salatalarında, dondurma sanayisinde, kahvaltılık olarak, sos ve garnitürlerde, çay, esans ham maddesi olarak, kozmetik sanayisinde, krem ve sabunlarda, cilt bakımında ve Akdeniz tipi diyetlerde kullanılır. Vitamin, mineral ve lif bakımından son derece zengindir.

Kanı temizler, kan şekeri ve kolesterolü düşürür.Ayrıca gece körlüğü, gözlerde kamaşma ve diğer tüm görme bozukluklarını önleyebilmekte, taze olarak yendiğinde kanı temizlemekte, kan şekeri ve kolesterolü düşürebilmektedir. Yaprak ve meyve çayları idrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik özellik gösterir.

Proje kapsamında söz konusu üç kurumdan bilim insanlarının Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize'de maviyemiş yetiştiriciliği yapılan bahçelerde virüs ve bitki gelişim taraması yapmalarının ardından TÜBİTAK tarafından da desteklenen proje 3 yıl süreceği öne sürülmektedir. Projenin ilk aşamasında Karadeniz Bölgesi'nde yetiştiriciliği yapılan maviyemiş bahçelerinde virüs taraması ve bitki gelişimi çalışması yapılmaktadır.

Projedeki amaç, Slovenya ve Türkiye'de söz konusu meyveyi geliştirip yaygınlaştırmak.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER