DÜNYA

Yayın Tarihi: 06.08.2011 Cumartesi 12:02:00

Muska böreğine “İslami“ yasak!

Muska böreğine “İslami“ yasak!

Son yıllarda görülen en büyük kuraklık nedeniyle kıtlığın pençesine düşen ülkede, muska böreğinin satışı "İslami nedenlerle" yasaklandı!

Son yıllarda gördüğü en büyük kuraklık nedeniyle halkının neredeyse tamamının açlıkla mücadele ettiği Afrika ülkesi Somali’de, El Kaide bağlantılı Eşşebab örgütü, bu kez de muska böreğini yasakladı.
Birleşmiş Milletler’in bu hafta tamamında ‘açlık’ yaşandığını ilan edeceği ülkenin büyük bölümünde kontrolü elinde bulunduran militanlar, halk arasında ‘sambusa’ adıyla anılan böreğin, 3 köşesinin Hıristiyan inancındaki ‘kutsal üçleme’yi (baba, oğul ve kutsal ruh) çağrıştırdığı gerekçesiyle satışına ve tüketimine yasak getirdi.
Militanların geçen hafta kontrolleri altında olan bölgelerde, megafonlarla sokaklarda dolaşarak yasağı halka duyurduğu, yerel satıcıların da yasağa uyduğu belirtiliyor.
Etli ve sebzeli olmak üzere iki çeşidi bulunan ‘sambusa’, bölge ülkelerinin genelinde halkın çokça tükettiği gıdalar arasında yer alıyor.

İZİN VERMİYOR
Militanlar geçtiğimiz cuma günü, BM Gıda Programı’nın, önlem alınmadığı takdirde 800 bin çocuğun açlıktan ölebileceği uyarısında bulunduğu ülkede ‘açlık’ yaşanmadığını, Batılı ülkelerin bu yolla Somali’de kargaşa çıkarmaya çalıştığını öne sürmüştü.
Örgüt bu nedenle yardım görevlilerin gıda dağıtımına da izin vermiyor.

Yazan Editör

Gıda Mühendisi

Didem SALİCİK

DİĞER HABERLER