DÜNYA

Yayın Tarihi: 06.06.2016 Pazartesi 10:21:58

Ortadoğu'daki gıda sistemi etkileniyor

Ortadoğu'daki gıda sistemi etkileniyor

BM gelişim hedefleri için yapılan çalışmalar, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki çatışmalar yüzünden engelleniyor.

Uluslararası Gıda Politikası Araştırma Enstitüsü tarafından yayınlanan 2016 Küresel Gıda Politikası raporuna göre, bölgedeki en büyük sıkıntılardan biri, çatışmaların hassas gıda sistemleri üzerinde yarattığı olumsuz etki. Geçtiğimiz yıllarda karşılaşılan sorunlara rağmen; büyük çatışmaların durması, liderlerin istihdama olanak sağlayan elverişli bir ortam yaratması ve güvenliğe ve gıda güvenliğini teşvik etmek için ihtiyaç duyulan teknolojiye yatırım yapması halinde bölgenin önü açılabilir.

Uluslararası Gıda Politikası Araştırma Enstitüsü’nün Kahire’deki Mısır strateji destek programının başındaki isim olan Clemens Breisinger, “genç ve dinamik bir nüfusa sahip bölgenin potansiyeli oldukça büyük. Ancak insanların ve ülkelerin refah düzeyinin yükselmesi için, çatışma kısır döngüsünün ve gıda güvencesi sorununun sona ermesi lazım,” dedi.

New York Times gazetesinin yayınladığı rapora göre gıda güvencesi sorununun en çok yaşandığı bazı ülkeler, açlığın ve şiddetin daha az olduğu bir geleceğe adım atabilir. Rapor Mısır’ı bölgedeki olumlu bir örnek olarak gösterdi ve Mısır’da devletin yardımlara yaptığı reformlardan ve gıda destek programlarını güçlendirdiğinden söz etti.

Cezayir, Mısır, Ürdün, Lübnan, Moritanya, Fas, Sudan ve Yemen, ulusal seviyede gıda güvencesi “tehlikede” olan ülkeler. Bölgede, gıda güvencesi “aşırı tehlike” altında olan tek ülke Cibuti.


[ucluhaber]

DİĞER HABERLER