DÜNYA

Yayın Tarihi: 10.07.2014 Perşembe 10:15:00

Oxfam International Grafiğine Göre

Oxfam International Grafiğine Göre

ABD'de en çok yiycek ve içecek üreten 10 şirket...

ABD'deki süpermarketlerde 38 binden fazla ürün satılıyor. Oxfam International'ın hazırladığı internette dolaşan bir grafik, raflarda yer alan gıda ve içecek ürünlerinin neredeyse tamamının yalnızca 10 şirket tarafından üretildiğini gösteriyor.

Oxfam'a göre söz konusu 10 şirket şunlar: Coca Cola Co., KO +0.02% Nestle, NESN.VX 0.00% PepsiCo Inc., PEP +0.04% General Mills Inc., GIS +0.30% Kellogg Co., K +0.06% Associated Bristish Foods, Mondelez International, MDLZ -0.18% Mars, Danone BN.FR +0.79% ve Unilever ULVR.LN -0.68% .

Raporda bu karmakarışık küresel gıda sisteminin getirdiği tehlikelere de yer verildi: Çiftçilerin ürünleri için oldukça az sayıda alıcıya sahip olmaları, tarım işçilerinin sömürülmesi ve tehlikeli çalışma koşullarının getirdiği sıkıntıları yaşamaları, tüketicilerin markanın arkasında kimin olduğunu takip edememeleri ve kendi tedarik zincirlerinde neler olduğundan haberdar olmayan devasa uluslararası şirketler.

Gıda ve içecek endüstrisinin sera emisyonlarını azaltmak için yeterince çana harcamadıklarını savunan Oxfam, bu durumun da iklim değişikliğine katkıda bulunduğunu ve çiftçilere zarar verdiğini iddia etti.

Mayıs 2014'te yayınlanan bir rapora göre ise söz konusu 10 şirket bir ülke olsaydı, Finlandiya, İsveç, Danimarka ve Norveç'in yarattığı hava kirliliğinden fazla olmak üzere dünyanın en fazla hava kirliliği yaratan 25. ülkesi olacaktı.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER