DÜNYA

Yayın Tarihi: 12.02.2016 Cuma 12:23:03

Türk gıda sektörü, Gulfood'a çıkarma yapacak!

Türk gıda sektörü, Gulfood'a çıkarma yapacak!

Gıda sektörünün en önemli fuarlarından biri olarak kabul edilen Gulfood Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı’na bu yıl birçok Türk marka katılacak.

21-25 Şubat tarihlerinde Dubai’de düzenlenecek fuarda, bu yıl 154 Türk markası da yerini alacak. Tüketicilerin her geçen gün daha fazla ürün talep etmesi dolayısıyla Gıda Endüstrisi’nin yükü her geçen gün artıyor. Küresel pazarda kaynak bulmanın zor olduğu bu dönemde devreye Gulfood giriyor.

Gulfood’ta ön plana çıkan bir diğer önemli konu ise helal gıdalar. Dubai’de düzenlenecek fuara 800’den fazla helal gıda sertifikalı firma katılacak. Dünya İslami Ekonomi Raporu’na göre helal gıda sektörü 2019 yılına kadar 2,537 trilyon dolar olarak küresel gıda harcamalarının %21,2’sini oluşturacak.

2013 verilerine göre helal gıda tüketimine en çok özen gösteren ülke 190 milyar dolarlık Pazar payıyla Endonezya, Endonezya’yı 168 milyar dolarlık Pazar payıyla Türkiye izliyor.

Dubai Dünya Ticaret Merkezi Başkan Yardımcısı Trixie LohMirmand, bu yıl Gulfood 2016 Halal World Food’a yeni fırsatlar ve yatırım imkanları yakalayabilmek için katılan yerel, bölgesel ve uluslararası helal gıda üreticilerinin sayısının her geçen gün arttığını vurguladı.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER