DÜNYA

Yayın Tarihi: 07.08.2014 Perşembe 09:46:00

Türkiye'den Bekliyor...

Türkiye'den Bekliyor...

Ukrayna krizi nedeniyle ABD ve AB’nin yaptırım kararları nedeniyle Rusya’da Avrupa ülkelerinden çeşitli ürünlerine yasak koymaya başladı.

Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) Başkanı Sergey Dankvert, Türkiye’den meyve ve sebze ithalatının artırılması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil ile görüşecek.

Ukrayna krizi nedeniyle ABD ve AB’nin yaptırım kararları nedeniyle Rusya’da Avrupa ülkelerinden çeşitli ürünlerine yasak koymaya başladı. Son olarak Rusya, Polonya’nın sebze ve meyvesinin ülkesine girişini yasakladı. Polonya’nın Rusya’daki pazar payının 2013 yılında sebzede yüzde 8,7 ve meyvede ise yüzde 7,8 olduğu belirtiliyor.

Yasak nedeniyle Rusya, pazarında oluşacak açığı Türkiye’den ithal edilecek meyve ve sebzeyle kapatmayı planlıyor. Bu çerçevede Dankvert ile Pakdil 8 Ağustosta telefon görüşmesi yapacağı açıklandı.

Rusya’nın ABD ve AB’nin yaptırımlarına karşı meyve ve sebze ithalatında sıkı kontrol ve yasaklamalara gitmesi Polonya, Moldova ve Ukrayna’ya pahalıya mal olacağı yorumları yapılıyor.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER