DÜNYA

Yayın Tarihi: 06.04.2020 Pazartesi 08:24:00

Virüs neden en çok ABD'yi vuruyor

Virüs neden en çok ABD'yi vuruyor

Uzmanlar ABD'nin dünyada en fazla koronavirüs vakasına sahip olmasını yaşam şekline bağlıyor. Ülkede artan obezite, diyabet ve yüksek tansiyon oranları vaka sayısını arttırıyor.ABD'de 200 bin kişi virüse yakalanmış durumda. Uzmanlar "Amerikalılar neden bu kadar kolay  virüse  yakalanıyor" sorusuna yanıt arıyor. Verilen tüm cevaplar Amerikalıların beslenme alışkanlığı ile ilgili... Amerikalıla virüse kolay yakalanıyor çünkü obezler... ABD’de yetişkin nüfusunun yüzde 42,4'ü, çocukların ise yüzde 18,5’i obez.

Obezite diğer pek çok hastalığın başlangıç nedeni. Çünkü obezite, tip 2 diyabet, felç, kalp krizi ve hatta belirli kanser türleri dahil olmak üzere birçok kronik sağlık durumu için bir risk faktörü oluşturuyor. Araştırmalar Amerika'da 2030 yılında obez oranının yüzde 75 olacağını gösteriyor.

Amerika'da bir diğer sorun ise hipertansiyon. 80 milyon hasta var ve koronavirüse karşı en dayanıksız kesim hiper tansiyon hastaları. Bu durum da ülkede salgının genişlemesine neden oluyor.

Bağışıklık sistemi zayıflamış insanların olduğu Amerika'nın, virüsten dolayı en fazla ölümlerin yaşanacağı ülke olacağı öngörülüyor. Uzmanlar en iyi senaryoda bile 200 bin insanın hayatını kaybedeceğini söylüyor, kötü senaryo ise 1.5 milyon kişi....

 

DİĞER HABERLER