DÜNYA

Yayın Tarihi: 31.03.2020 Salı 15:29:15

Yeni nesil nohut proteinleri

Yeni nesil nohut proteinleri

İbranice Üniversitesi, Tarım, Gıda ve Çevre Fakültesi'nden Robert H. Smith araştırmacıları, son zamanlarda nohut tohumundan %90'a kadar saf protein çıkarmak için patent bekleyen teknolojiyi kullanarak yeni nesil nohut izolatlarının bir yolunu geliştirdiler.

Bitki bazlı süt alternatif ürünlerinde kullanılmak üzere tasarlanan yeni yol, İbranice Üniversitesi Beslenme ve Fonksiyonel Gıdalar Merkezi'nin pediatrik gastroenteroloğu ve yöneticisi Ram Reifen tarafından kurulan ChickP adlı bir girişim ile başlatıldı. 

Reifen “Bu yüksek kaliteli bir protein, alerjik olmayan, GDO'suz ve fitoöstrojenlerden yoksun, mükemmel işlevselliğe sahip ve bu nedenle sütten kesilmiş gıdalar, süt ve et analogları, proteinlerin sporculara takviyesi vb. gibi çeşitli uygulamalar için uygundur’’ açıklamasını yaptı.

Ekim 2019’da üretime giren yeni nohut izolatları, alternatif süt üreticilerinin işleme konusundaki zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olan çeşitli özellikler gösterir. Özellikleri arasında; nötr bir tat, pürüzsüz doku, emülsiyon stabilitesi, çok düşük yağ içeriği ve daha kısa, daha temiz etiketleme bulunur. Yüksek çözünürlüğü ve pürüzsüz viskozitesi sayesinde ChickP, kesin bitmiş ürüne katkıda bulunan bir emülsiyon / jel oluşturur. Reifen’a göre, ChickP içeren bitki bazlı süt alternatiflerinin tadı, ağız hissi ve besin değeri açısından inek sütü ve yoğurdunu taklit ettiği gösterilmiştir.

Reifen’ın araştırmasının yeni aşaması iki yönlüdür. Reifen ‘’Şu an yapılmaya başlanan ve gelecek için planlanan ek araştırma, bir yandan nohut proteininin çeşitli uygulamalarını aramaktadır’’ diyor ve ekliyor, ‘’Fakat aynı zamanda kronik enflamatuar hastalıklar ile olası bir ilişki içinde, bu konuda da olumlu etkiler için zaten bazı bulgularımız var.’’


 

DİĞER HABERLER