DÜNYA

Yayın Tarihi: 15.01.2014 Çarşamba 16:20:00

Zenginlere Gıda Yardımı

Zenginlere Gıda Yardımı

Ekonomik krizin vurduğu Yunanistan'da eski zengin ve orta halli pek çok aile gıda yardımına muhtaç hale geldi.

Ekonomik ve malî krizin vurduğu Yunanistan’da geçim sıkıntısı eski zenginleri de giderek daha fazla etkiliyor. Krizden önce orta halli ya da zengin sayılan aileler arasında şimdi gıda yardımlarından yararlananların sayısı hiç de az değil.

Atina’nın şık banliyölerinden Kifisya’dayız. Maria Kefala-Salmatani ihtiyacı olanlara gıda ve ilaç dağıtıyor. 2003 yılında belediye meclisine seçilen iş kadını, o dönemde engelli çocuk ve gençler için bir merkez kurulması vaadiyle iş başına geldiklerini, şimdi ise önceliklerin değiştiğini belirtiyor. Giderek kök salan ekonomik kriz nedeniyle yardıma muhtaç olanların sayısı giderek artıyor.

Kefala-Salmatani “Bu mahalle 80’li yıllardan itibaren genişledi ve pek çok ünlü burada ev yaptırdığı için ünlüler mahallesi diye anılmaya başladı. Ama bu, gerçeğin sadece bir bölümü. Kifisya’da hâlâ çok sayıda orta halli aile yaşıyor. Şu an işsizlik nedeniyle dibe vurmuş durumdalar ve ne yapacaklarını bilmiyorlar. Eskiden karı-koca çalışan, ama şimdi ikisi de işini kaybetmiş, bir de üstüne çocuklarına bakmak zorunda olan aileler. Yardımımıza ihtiyaçları var. Ayrıca borçlarını ödeyemedikleri için gıda masraflarını karşılayamayacak duruma düşen iş adamları da mevcut” açıklamasını yapıyor.

‘Yardım istemekten utanıyorlar’

Şehir yönetiminden 19 kişi her gün yapılan gıda dağıtımında görev alıyor. Bir yardım kuruluşundan gönüllüler de onlara yardım ediyor. Kifisya’da gıda yardımları için şimdiye kadar 170 kişi başvuruda bulunmuş. Yardımlara muhtaç olanların sayısının çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. Kefala-Salmatani, eskiden durumu iyi olan pek çok kişinin, şu an içinde bulunduğu ekonomik darboğazı itiraf etmek ve yardım istemekten utandığını belirtiyor.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER