EKONOMİ

Yayın Tarihi: 28.09.2014 Pazar 15:28:00

2.Kez El Değiştiriyor, Hem de 4 Yılda.

2.Kez El Değiştiriyor, Hem de 4 Yılda.

2010 yılında Nestle, şimdi Elvan Gıda. 2023 yılı hedefi ise, 1 milyar dolar...

Balaban Gıda, 1960'larda Adapazarı'nda bölgesel olarak sadece bisküvi üreten bir pastane olarak üretim hayatına başlamıştı. 1976'da Düzce Bölgesi dağıtıcısı olan Küpçü Ailesi ile Balaban Ailesi bir araya gelerek 46 bin metrekarelik alanda biküvi ve gofret üretmek üzere Doğan Gıda'yı kurmuşlardı. 1998'de Sakarya 1.Organize Sanayi Bölgesi'nde Balaban Gıda kuruldu.

2010 yılında Nestle, Balaban Gıda'nın %51 hissesini satın almış, bu yıl içerisinde geri devretmişti. Akabinde Elvan Gıda, Balaban Gıda'nın tamamına talip olduğunu duyurdu. Satış işlemi için 2 firma birlikte Rekabet Kurulu'na başvurdu. Satış gerçekleşirse, Balaban Gıda'nın yeni sahibi Elvan Gıda'nın sahibi olan Kadiroğlu Ailesi olacak.Nestle 'Uygun Fiyatlı Ürünler' grubunda üretim yapan Balaban Gıda'yı bu segmentte etkin olmak için satın almıştı. Uygun Fiyatlı Ürünler grubunun büyüklüğü 2 milyar liradan daha fazla.

Balaban Gıda'nın piyasada en bilinen ürünü, oyuncaklı çikolata yumurtası TOTO. Oyuncaklı çikolata yumurtada Balaban Gıda'nın rakipleri ise; Ferrero Grubu'nun Kinder ve Ülker'in Smartt ürünü. Balaban Gıda bugün iki ayrı fabrikada gofret, çikolata, bisküvi ve oyuncaklı ürünler üretiyor.

Elvan Gıda yetkilileri, satış işleminin Rekabet Kurulu aşamasında olması sebebiyle daha sonra resmi açıklama yapılacağını belirtti. Ancak sektörde, Balaban Gıda ile Elvan Gıda'nın 2023 yılı için 1 milyar dolar ihracat hedefine yönelik hamlesi olabileceği konuşuluyor.

Elvan Gıda Cici Çikolata'yı Satın Almıştı

Elvan Gıda, 1952 yılında Zeytinburnu'nda küçük bir şekerci dükkanı ile başlamış, günümüzün en büyük ihracatçılarındandır. Dünya genelinde 10 tesisi ve 2500 çalışanı bulunan Elvan Gıda, 200 milyon dolar ihracat rakamına sahip bulunuyor. Şekerlemede en eski markalardan olan Cici Çikolata'yı 2010 yılında satın alarak günde %90'ı ihraç edilen 200 ton üretim yapar hale getirdi. Şirket Türkiye'nin En Hızlı Büyüyen 100 Şirketi arasında üçüncü sırada, dünyanın önemli şekerleme firmalarının sıralandığı Global 100 listesinde de yerini aldı.

Elvan Gıda kruvasan sektörüne de, tek hat üzerine dünyanın en büyük tesisini Eskişehir'de kurarak girdiklerini duyurmuştu.

DİĞER HABERLER